اطلس معماری اطلسی


آرشیو برای موضوع 'عمارت'

کاخ الحمرا

کاخ الحمرا«کاخ الحمرا»، تجسم افسانه های هزار و یکشب
الحمرا کاخی است مشرف بر شهر گِرانادا (غرناطه) در اسپانیا، که به عنوان یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های هنر شمال آفریقا (عرب) و شاید یکی از مشهورترین بناهای اسلامی جهان بشمار می‌آید. این بنا شامل چندین قسمت مجزا است که در دوره‌های مختلف ساخته شده‌اند. نام کاخ که به معنای سرخگون است، بنا به نظر بسیاری، از رنگ غالب بر بنا گرفته شده‌است.

ادامه مطلب …

نوشته شده در۱۲ام آذر توسط | ˜ نظرات »
موضوع: بنای تاریخی, عمارت, کاخ | برچسب:

عمارت مفخم بجنورد

بنای تاریخی “عمارت مفخم” به عنوان بزرگترین و شاخص‌ترین اثر معماری از دوره قاجار در خراسان شمالی است که در شمال شرق شهر بجنورد واقع است. در دوره قاجار عمارت مفخم همراه با بناهای دیگری از جمله آیینه‌خانه، کلاه فرنگی، حوضخانه و سردر در باغ بزرگی قرار داشته که مجموعه “دارالحکومه مفخم” را تشکیل می‌داده‌اند. بنای عمارت در دهه ‪ ۱۳۰۰‬هجری قمری، همزمان با دوره حکومت ناصرالدین شاه به دستور “یارمحمدخان شادلو” معروف به “سردار مفخم” ساخته شده و محل سکونت خانواده وی و پذیرایی از میهمانان دولتی و رجال سیاسی بوده است.

عمارت مفخم بجنورد

ادامه مطلب …

نوشته شده در۱۱ام خرداد توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: عمارت | برچسب:

آیینه خانه مفخم بجنورد

آیینه خانه مفخم بجنوردعمارت دارالحکومه
بنایی که امروزه آیینه خانه مفخم نامیده می شود , ساختمانی است رفیع و با شکوه که در شمال شهر بجنورد واقع شده است . این بنا از آثار منحصر به فرد عصر ناصری در شمال خراسان است , که در گذشته داخل باغ بزرگی قرار داشته و همراه با ابنیه دیگر از جمله عمارت مفخم , دروازه ورودی حوض خانه , باغ فواره و کلاه فرنگی تشکیل دارالحکومه مفخم را می داده که عمارت کلاه فرنگی بر اثر زلزله شدیدی که در بجنورد رخ داده تخریب شده و هم اکنون تنها آیینه خانه و عمارت مفخم به جای مانده .

ادامه مطلب …

نوشته شده در۱۱ام خرداد توسط | ˜ نظرات »
موضوع: عمارت | برچسب: