اطلس معماری اطلسی


موزه یهود برلین

موزه یهود برلیندیوارهای سیاه و نا آشنا، فضاهایی که به بن بست می رسند.تاریکی هراس آور و نورکوچکی که با زاویه ای شکسته از گوشه ای به درون می تابد….
مسیر ویرانی به برج هولوکاست منتهی می شود که از دیگر اجزای ساختمان جداست. کف این قسمت پر است از صورتک های چدنی که بازدید کنندگان باید از رویشان عبور کنند و با پا گذاشتن روی آنها صدایی شبیه جیغ انسان شنیده می شود.

موزه یهود برلین

موزه یهود برلین

موزه یهود برلینخطوط روی بنا هم نشأت گرفته از نقشه شهر برلین و نشان دهنده محله های یهودی نشین و خیابان هایی است که در آنها اتفاق یا حادثه ای مهم و تاریخی مرتبط با یهودیان روی داده است.

مسیر سرگردانی از فضاهایی تشکیل شده که پنجره هایی به روبرو دارند. این مسیر ها و پنجره ها به چیز خاصی نمی رسند و هدف آنها القای مفهوم سرگردانی به بازدیدکنندگان است.

موزه یهود برلین

موزه یهود برلینیکی از ورودی ها از داخل ساختمان کنار موزه است. این بنا در تضاد با ساختار در هم ریخته موزه قرار می گیرد.بنای موزه بر امتداد خط شکسته‌ای شکل گرفته است که بیان سرگذشت یهودیان در طول تاریخ است.

می توان در هم ریختن ستاره داوود را در فرم کلی این موزه دید و خوانش های متفاوتی از آن داشت.در این موزه شکستن معنای نشانه ها و رسیدن به بی معنایی و در عین حال خلق معناهایی جدید و چند گانه را می بینیم.با ایجاد یک فضای خالی یا وید که به شکل خطی از میان پلان نامنظم این مجموعه عبور میکند ،جای خالی یهودیان در برلین را یاد اور می شود.

موزه یهود برلین

موزه یهود برلینزاویه های تند و فرم های تکه تکه شده. مهم تر از همه اینها ، روابط فلسفی مستحکم از ویژگی های بارز موجود در طرح های اوست . لیبسکیند عمیقا ضد کلاسیک است . در نزد وی قواعد کلاسیک تناسب ، هماهنگی ، نظم ، تقارن و توازن که به شکلی موقر در کاخ قرن هیجدهمی مجاور اثر وی در برلین به چشم می خورد در واقع حکم نظام هایی بسته و منسوخ را دارند.

موزه یهود برلیناو چیزهای پیچیده ، خرد ستیز و درون یافتی را به خرد ورزی مستقیم و بی چون و چرا ترجیح می دهد و به گمان وی خرد ورزی «مفروض» همین است و بس . این معمار ، آرمان گرا و فردگرایی افراطی است که می کوشد فراتر از آزادی هنر برای هنر ، و فراتر از مقوله های فرم ناب گام نهد . به بیان بهتر ، او در هر ساختمانی که طراحی می کند ، در جست و جوی این است که ویژگی هایی تازه را برای معنای وضع کند ، و همچنین راه هایی تازه را برای پیوند بنا ، مکان و فضا با تاریخ ، زندگی امروز و زندگی فردا به وجود آورد .

موزه یهود برلین

موزه یهود برلینموزه یهودیان برلین ، نمونه ای از شور و هیجان و نیز پیچیدگی جست و جوی لیبسکیند برای مفاهیم معماری است . لیبسکیند می گوید که برای دستیابی به طرح مورد بحث ، نشانه ها و مظاهر بارز زندگی شهروندی یهود و غیر یهود را جست و جو کرده و آنها را برای ایجاد هندسه های زاویه دار در زمین ، بر روی نقشه مشخص ساخته است .خود وی این را « ماتریس خرد ستیزی » می نامد .

موزه یهود برلین

موزه یهود برلین

موزه یهود برلین

نوشته شده درپنج شنبه,۲۷ام آبان, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۱۱ نظر »
موضوع: موزه | برچسب: ,

۱۱ نظر, نظر یا پینگ

 1. A_R

  1

  سلام ممنون از مطالب عالی در مورد این موزه……….یک سوال داشتم آیا موزه یهود درب فرار اضطراری دارد یا خیر؟آیا تنها ورودی آن از ساختمان قرار گرفته در کنار آن است؟

  ۲۷ آبان
 2. آریان

  2

  سلام لطف میکنید یک اطلاعاتی از پارک دولاویلت دارید یا مطالب روز دنیای معماری برام ایمیل کنید

  ۲۷ آبان
 3. سناء

  3

  سلام
  اطلاعات عالی بود اگه امکان است پلان یا نقشه های موزه یهود بطور کامل در اینجا بودند خیلی عالی تر میشد.ممنون

  ۲۷ آبان
 4. حسن ابوالقاسمی

  4

  درست میگید 🙂

  ۲۷ آبان
 5. prancess

  5

  کسی دعانویس غیر مسلمون سراغ داره؟خواهش می کنم اگه کسی رو سراغ دارید کمکم کنید.برای باطلیه طلسم و جادو می خوام.کارم انجام شه ۵۰۰ شیرینی میدم۰۹۳۷۷۴۲۰۲۰۴

  ۲۷ آبان
 6. مرتضی تیغی

  6

  مطالبتان عالی بود ممنون از زحمتتان….اگر امکان فیلم این مجومع را بگذارید

  ۲۷ آبان
 7. ناشناس

  7

  ازبالا نگاش کنی تقریباشبیه کلمه (محمد)دراومده معماریش مرموزه البته یه نظره

  ۲۷ آبان
 8. ناشناس

  8

  ممنون عالی بود

  ۲۷ آبان
 9. 9

  سلام.خسته نباشید.اگر امکانش هست اطلاعاتی در باره مر کز اجتماعات یهودیان از لویی کان بزارید.من هر چی دنبالشم پیداش نمیکنم .

  ۲۷ آبان
 10. prancess

  10

  کسی دعانویس غیر مسلمون سراغ داره؟خواهش می کنم اگه کسی رو سراغ دارید کمکم کنید.برای باطلیه طلسم وجادو می خوام.کارم انجام شود ۵۰۰ شیرینی میدم .فرنیا هستم شماره تماسم ۱۳۹۳۰۱۵ ۰۹۳۹ هست
  (شماره قبلی ام که ۰۹۳۷۷۴۲۰۲۰۴ بود واگذار شده است با شماره جدیدم تماس بگیرید)

  ۲۷ آبان
 11. prancess

  11

  کسی دعانویس سراغ دارد؟خواهش می کنم اگر کسی را سراغ دارید کمکم کنید.برای باطلیه طلسم وجادو می خواهم.کارم انجام شود ۵۰۰ شیرینی میدم .فرنیا هستم شماره تماسم ۰۹۳۹۱۳۹۳۰۱۵ هست

  ۲۷ آبان

گذاشتن نظر در “موزه یهود برلین”