اطلس معماری اطلسی


ویلا ساوا

ویلا ساوالوکوربوزیه طراح و نظریه پرداز معماری ساختمان و معماری مدرن را با این جمله معرفی می کند “خانه ماشینی است برای زندگی” این جمله از آن سال به بعد اساس تفکر لوکوربوزیه را نشان می دهد. لوکوربوزیه برای خانه های مدرن ۵ خصیصه را مطرح می کند که عبارت بودند از:

۱٫ ستون ها ساختمان را از روی زمین بلند می کنند (ساختن پیلوت در همکف)
۲٫ بام مسطح و باغ در بام
۳٫ پلان آزاد
۴٫ پنجره های طویل و سرتاسری
۵٫ نمای آزاد و ساختن کف و دیوارها به صورت کنسول

ویلا ساوا

ویلا ساوا

لوکوربوزیه عقاید مطرح شده خود را در مورد معماری در ساختن ویلا ساوا به نمایش می گذارد و آن را همچون ماشینی (به گفته منتقدان) در خدمت انسان طراحی می کند.

سایت ویلا ساوا چمنزار وسیعی است که درختان بسیاری دور تا دور آن را فرا گرفته اند. ورودی اصلی سایت در جنوب قرار دارد و راه دسترسی به بنا در ضلع شمالی قرار دارد. پیش بینی شده است که این مسیر با ماشین طی شود. لوکوربوزیه با این کار قصد داشته است تا مخاطب خود را دور ویلا بچرخاند و با این کار ویلا ساوا در همان برخورد اول خود را به ساکنان نشان می دهد.

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

حجم ویلا ساوا همانند مکعبی سفید و سبک (به جهت ارتفاع از سطح زمین) در میان درختان سبز است. این سبکی با استفاده از نمای آزاد (کاذب و بدون پلان) و وجود تراس در بام تشدید شده اند. راه دسترسی و دیوارهای طبقه همکف نیز از جنس شیشه می باشند که این خود باعت ارتباط بصری بین داخل و طبیعت خارج شده است. (پلان آزاد)

دید باز به کمک شیشه و انتقال احجام و خطوط (در پلان) به خارج از خصوصیات معماری نیم طبقه بالایی می باشد که توانسته است پلان آزاد و نمای آزاد را برای لوکوربوزیه به خوبی ایجاد کند.

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

نوشته شده درپنج شنبه,۲۷ام آبان, ۱۳۸۹ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: خانه | برچسب: , ,

یک نظر, نظر یا پینگ

  1. 1

    maaaaahshar boooood mr300000

    ۲۷ آبان

گذاشتن نظر در “ویلا ساوا”