اطلس معماری اطلسی


Torre Agbar

Torre AgbarTorre Agbar برج سمبل توسعه منطقه ای جدید در بارسلوناست که پوسته ای چند لایه، نمای متنوع و زیبای آن را می سازد. این بنای ۱۴۲ متری، اداره کل آب بارسلونا است که توسط کارگاه معماری ژان نول طراحی شده است. نمای ابتکاری این برج ۳۵ طبقه از پانل های آلومینیومی در ۲۵ رنگ مختلف تشکیل یافته که بر روی پوسته بتنی نصب شده اند.

Torre Agbar برج

ژان نوول

رنگ پوسته برج برحسب زمان روز، از قرمز تا آبی تغییر می کند. در مقابل ۴۴۰۰ پنجره چهارگوش، ۶۰۰۰۰ پرده شیشه ای، پوسته خارجی مضاعفی ایجاد می کنند که علاوه بر شفافیت فضاهای داخلی حفاظت حرارتی آنها را نیز تامین می نمایند.

Torre Agbar برج

بر خلاف ساختمان های بلند مرسوم با نمای شیشه ای، پوسته این ساختمان پاسخی است به اقلیم اسپانیا. بدنه اصلی، دیواره ای بتنی است که ظاهراً بطور نامنظم در داخل بنا نیز نفوذ کرده است. در این راستا دیوار بتنی حجیم نه تنها پایداری برج را تامین می کند، بلکه سپری است در برابر گرما. یک لایه خارجی مضاعف نیز که از پرده های شیشه ای متحرک تشکیل یافته است، حائل گرمایی با دیوار بتنی ایجاد و از این طریق ساختاری هوشمند جهت کنترل انرژی با استفاده از مصالح ساده و ارزان در قیاس با هزینه هنگفت تکنولوژیکی فراهم می آورد.

Torre Agbar برج

Torre Agbar برج

Torre Agbar برج

شب هنگام پوسته ساختمان در میان نورهای رنگی می درخشد. تموج لرزان سایه لایه های مختلف بنا هاله ای ایجاد می کند و ساختمان در غباری از نورهایی که ظاهری اسرارآمیز به آن می بخشند، احاطه می شود.

Torre Agbar برج

Torre Agbar برج

Torre Agbar برج

Torre Agbar برج

نوشته شده درجمعه,۲۸ام آبان, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: برج | برچسب: ,

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “Torre Agbar”