اطلس معماری اطلسی


نورمن فاستر

نورمن فاسترسر لرد نورمن فاستر در سال ۱۹۳۵ در منچستر انگلیس در خانواده ای فقیر به دنیا آمد شاید به آن زمان میان بچه های متولد شده در پایین شهر منچستر اتقاقی زیاد بزرگ نیافتاده بود پسری باموهایی مشکی به دنیا آمده بود  اما امروز نورمن فاستر  بزرگترین معمار بریتانیا ست او حتی چهره سیاسی و اجتماعی بسیار خوبی در بین احزاب سیاسی و اجتماعی دارد .

از دلایل موفقیت او میتوان بهره بردن او از چشمانی مکانیکی و رویایی بی حد وحصر و بی پایان  را می توان بر شمرد . امروز همان پسری که در که در منطقه فقیر نشین منچستر به دنیا آمده بود مردی شده با مقیاسی جهانی مردی که همه او را به شکوه و عظمت در خاطر جای دادند  درست مانند ساختمانهایش .

نورمن فاستر

در سن ۲۱ سالگی او بورس تحصیلی را در معتبر ترین مدرسه معماری جهان مدرسه معماری یل(Yale University) به خود اختصاص داد تا با رفتن به سرزمین آمال سپید ایالات متحده گام در راهی نهد که آینده ان روشن بود مدرسه معماری یل جایی بود که بیشترین تاثیر را در دیدگاه  نورمن گذاشت البته مدرسه ای  که شاید چندان خاطرات خوشی را مرد طلایی ریبیا (RIBIA ) امروز در خاطر نداشته باشد . نورمن جوان منچستری  در یل بود که با ریچارد راجرز فلورانسی  آشنا شد  او به همراه ودی و سوزی گروهی را در یل درست کردند به نام گروه ۴ . گروهی از جوانانی که در ان زمان این گروه عمده کارشان پیرامون مدرنیته ای بود که پنجه  در  معماری آن زمان افکنده بود می گذشت . بعد ها نورمن با وندی ازدواج کرد و ریچارد با سوزی این گروه کوچک تا سال ۱۹۶۷ در لندن  که دفتر معماری فاستر و همکاران راه افتاد  به بقای خود ادامه داد  . تاسیس این دفتر را باید پایان کار گروه ۴ دانست چون دیری نگذشت که اختلافات بالا گرفت نورمن با وندی نمی ساخت و بعد هم راجرز با سوزی و این چنین پایان زندگی زنا شویی آنها فرا رسید از گروه ۴ نفره نرمن و ریچارد ماندند و کار کردند  به طوری که هم نورمن فاستر و هم ریچاردد راجرز در معماری هایتک خبره و ماهر شدند . راجرز  در سال ۱۹۷۰دفتر معماری با نام خودش را تاسیس کرد تا مستقل شود و در اولین پروژه مهمش  با معمار ایتالیایی رنزو (رتزو) پیانو  ژرژپمپیدیو را ساخت .

نورمن فاستر

نورمن در بعد ها با النا اوچوا  ازدواج کرد . و در سال ۱۹۸۳ مدال صلای RIBIAرا دریافت کرد  و در سال ۱۹۹۰ به خاطر ساختن  the Willis Faber Dumas building مدال Trustees را در یافت کرد و به عنوان knighted (قهرمانی) دست یافت  و چهار سال بعد پا را فراتر نهاد و مدال طلای انجمن معماران ایالات متحده را دریافت کرد . همان مدالی که عالیجناب سیاه پوش دنیل لیبسکیند هنوز آن را فتح نکرده  . و ۹ سال بعد در ۷ ژوئن سال ۱۹۹۹ به بالا ترین درجه معماری خود دست یافت و توانست جایزه Pritzer Architecture Prize. را دریافت کند .( این جایزه ی نوبل در معماری است ) و ۵ روز بعد در روز چشن تولدش او در بریتانیا به مقام اعیانی و اشرافی  لرد دست یافت . شرکت سر لرد نرمن فاستر امروز در لندن – برلین – سنگاپور با بیش از ۸۰۰ نفر کارمند مششغول به ادامه فعالیت است.

نوشته شده دریکشنبه,۷ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۳ نظر »
موضوع: معمار | برچسب:

۳ نظر, نظر یا پینگ

 1. 1

  سلام و خسته نباشید
  اشکالی نداره که از مطالبتان در وبلاگ دانشجویان دانشگاه آزاد معماری با ذکر منبع استفاده کنیم ؟
  با تشکر

  ۰۷ آذر
 2. 2

  کاملش میکنم : دانشگاه آزاد واحد رباط کریم

  ۰۷ آذر
 3. faezeh

  3

  man asheghe karasham kheyli shahkaran

  ۰۷ آذر

گذاشتن نظر در “نورمن فاستر”