اطلس معماری اطلسی


خانه تاسل

خانه تاسلساختمان مربوط به خانه تاسل در بروسل در سال ۳-۱۸۹۲ بیانگر این موضوع است که ویکتور ارتا را بعضی اوقات به عنوان اولین شخصی که سبکی از هنرهای تزئینی را در معماری ایجاد نمود ، معرفی مینمایند.اورتا زمانی که در سایت ساختمان سازی عمویش به او کمک میکرد ، در حالیکه تنها ۱۲ سال داشت به شغل معماری جذب شد.

خانه تاسل

او در بلژیک درس خواند اما آنجا را در طلب طراح داخلی شدن ترک و به پاریس رفت. او در پاریس تحت تاثیر هنرمندان سبک امپرسیونیسم و پوینتیلیسم ( نقاشی با نقطه) قرار گرفت و همچنین با امکانات کار با آهن و شیشه و قابلیتهایی که این دو دارا هستند آشنا گشت.

خانه تاسل

در بروسل با پل هنکر( Paul Hanter ) آشنا گشت.در ادامه آن اورتا فعالیت خود را با آلفوس بالات ( Alphonse Balat ) ادامه داد.آنها با یکدیگر خانه های سبز سلطنتی لایکن( laeken ) را طراحی نمودند که اولین کار و تجربه ویکتور اورتا با شیشه و آهن بود.

خانه تاسل

سال ۱۸۸۵ اورتا برای خودش کار میکرد و در آن سال ۳ خانه طراحی نمود که هر سه ساخته شدند.پس از آن تصمیم گرفت که از کارهای مسکونی ارباب رجوعان پولدار اجتناب کند و به جای آن خود را وقف رقابتهای کارهای عمومی مانند تندیس کاری و مجسمه سازی و حتی ساخت مقبره ها بکند.

خانه تاسل

او تمرکز کار خود را بر روی پیچش و انحنای طرح های خود گذاشت و همزمان با آن باورداشت به این که فرمهایش باید در عین حال کاربردی باشند و تنها جنبه تزئینی آنها نباشد که به میان میاید.

خانه تاسل

بعد از معرفی هنر نو در یک نمایشگاه ، مربوط به سال ۱۸۹۲ ، اورتا بسیار تاثیر پذیرفته آن گشت.در همان دوران مامور ساخت خانه ای برای پروفسور تاسل گشت، و تمام تاثیراتی را که تا آن دوران دریافت نموده بود را در این ساختمان تزریق نمود.این بنا در سال ۱۸۹۳ به اتمام رسید.

خانه تاسل

جا دادن ساختار آهنی در طراحی داخلی به همراه فرمهای گیاهی پر پیچ و خم توسط ویکتور اورتا، با موفقیت هرچه تمامتر اولین معماری هنر نو را ایجاد نمود.

خانه تاسل

در این هتل طرحهای جزئیات دار و مزین و پر آراسته ، همچنین نور طبیعی پنهان شده؛ با یک پشت نمای سنگی ترکیب گشته . علت این پشت نمای سنگی هماهنگ ساختن ساختمان با ساختمانهای صلب و محکم مجاور آن بود.

پلان خانه تاسل

پلان خانه تاسل

پلان خانه تاسل

نوشته شده درپنج شنبه,۱۱ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: خانه | برچسب: , ,

یک نظر, نظر یا پینگ

  1. سمیه راحت

    1

    سلام اگه میشه اطلاعات بیشتری در مورد خانه تاسل میخوام چون موضوع پروزه منه خیلی اطلاعا کمی بود.بازم ممنون

    ۱۱ آذر

گذاشتن نظر در “خانه تاسل”