اطلس معماری اطلسی


کاخ تویلری

 کاخ تویلرییکی از کاخ‌های سلطنتی کشور فرانسه واقع در شهر پاریس و در حاشیه راست رود سن که در سال ۱۸۷۱ تخریب شد.این کاخ سابقا در ضلع غربی کاخ لوور قرار داشت.
پس از مرگ هانری دوم پادشاه فرانسه در سال ۱۵۵۹ جانشین وی کاترین دو مدیچی تصمیم به ساخت یک کاخ جدید گرفت.

کاخ تویلری

وی ساخت این کاخ را در سال ۱۵۶۴ و تحت نظر معمار برجسته فیلیبرت دولورم آغاز کرد. نام تویلری به معنی کوره آجرپزی است و علت انتخاب این نام این بود که قبل از ساخت کاخ در این محل کوره‌های آجرپزی در آن مشغول به فعالیت بودند. کاخ شامل ساختمان‌هایی باریک و طولانی با سقف‌هایی بلند و یک حیاط بزرگ و دو حیاط کوچک بود. کاخ و ساختمان‌هایش در دهه اول قرن ۱۷ توسعه پیدا کردند به طوری که ضلع جنوب شرقی کاخ به کاخ لوور متصل شد.

 کاخ تویلرینقاشی از حمله مردم به کاخ تویلری در سال ۱۷۹۲ واقع در موزه کاخ ورسای

مکان اقامت لویی چهاردهم در زمان ساخت کاخ ورسای درکاخ تویلری بود. طراح فضای سبز لویی چهاردهم ، آندره لو نوتر باغچه‌ها و باغ زیبایی را در آن زمان برای تویلری طراحی کرد. تویلری پس از نقل مکان لویی چهاردهم به کاخ ورسای در عمل متروکه شد و تنها از آن به عنوان تئاتر استفاده می‌گشت. باغ‌های زیبای آن نیز محل رفت و آمد و تجمع پاریسی‌ها شد.

 کاخ تویلری

 کاخ تویلری

در زمان انقلابات فرانسه در سال ۱۷۸۹ لویی شانزدهم و خانواده سلطنتی به اجبار از ورسای به تویلری نقل مکان کردند. آن‌ها در مدت اقامت خود در تویلری تحت بازداشت خانگی انقلابیون قرارداشتند. در ۲ ژوئن سال ۱۷۹۱ یعنی ۲ سال پس از شروع بازداشت خانگی ، لویی شانزدهم و خانواده اش اقدام به فرار نمودند اما در شهری به نام وارون دستگیر و مجددا به تویلری منتقل شدند. در ۱۰ اوت سال ۱۷۹۲ کاخ تویلری مورد هجوم انبوه مردم قرار گرفت ، آن‌ها پس ازقتل عام گارد سویسی (گارد محافظ خانواده سلطنتی) به کاخ حمله بردند. خانواده سلطنتی توانستند با فرار از طریق باغ خود را به مجلس ملی فرانسه رسانده و درخواست پناهندگی از نمایندگان مجلس ملی نمایند.

 کاخ تویلری

نوشته شده دردوشنبه,۸ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۲ نظر »
موضوع: کاخ | برچسب:

۲ نظر, نظر یا پینگ

  1. parisa

    1

    salam merc khoobud.in bana cheghad shabihe telegrafkhaneye tehrane!!

    ۰۸ آذر

گذاشتن نظر در “کاخ تویلری”