اطلس معماری اطلسی


ترمینال TWA

ترمینال فرودگاه TWA« ترمینال TWA » در مقیاس غول پیکر ، شباهت بسیار زیادى به یک عقاب در حال نشستن دارد . این تصویر خارق العاده که از بتون ، تراشیده شده ، ترمینال را به یکى از به یاد ماندنى ترین ترمینال هاى جهان تبدیل کرده است .این سازه ى شگفت آور ، متشکل از یک پوسته ى ضخیم بتونى و داراى چهار سقف مدور عظیم الجثه است که ناگهان رو به بالا چرخیده اند .

ترمینال فرودگاه TWA

ترمینال فرودگاه TWA

ترمینال فرودگاه TWA

قوس هاى تشکیل شده از این چهار سقف بر روى دیوارهاى قوس دارى قرار گرفته اند که با زاویه به سمت بیرون متمایل شده اند . این سقف هاى مدور که توسط پنجره هاى سقفى از هم جدا گشته و بر روى چهار ستون Y شکل قرار گرفته ، در داخل فضایى با روح و روشن به ارتفاع ۱۷ متر و طول ۱۱۰ متر به وجود آورده اند .

ترمینال فرودگاه TWA

ترمینال فرودگاه TWA

ورود به این ساختمان همانند قدم زدن در داخل مجسمه اى است که درون آن توسط فرم خارجى آن نوید داده شده باشد . شکل هاى خمیده و قالب بندى شده از قبیل سقف راه پله ها ، رامپ ها و پیشخوان ها ، در همه جا مشاهده مى شود و تحرک فضاى خارجى در گذر از فضاهاى داخلى که متناوبأ باز و بسته مى شوند ، تکرار شده است .

ترمینال فرودگاه TWA

ترمینال فرودگاه TWA

ارو سارینن متوجه این واقعیت بود که برخى مردم ، ساختمان را با یک پرنده ى در حال پرواز مطابقت مى دهند . او مى گوید: «این آخرین چیزى بود که مورد توجه ما قرار گرفت . هدف اصلى ما طراحى ساختمانى بود که در آن معمارى ، خود ، بیان کننده ى هیجان و التهاب سفر و گویاى تحول و حرکت باشد» .

او ادامه مى دهد : « اشکال و فرم ها از عمد طورى انتخاب شده اند که بر صعود و بلند پروازى و نیز کیفیت خطوط تأکید شود، چرا که ما خواستار یک مکان عروج دهنده بودیم » .

ترمینال فرودگاه TWA

ترمینال فرودگاه TWA

نوشته شده درجمعه,۱۲ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۳ نظر »
موضوع: فرودگاه | برچسب: ,

۳ نظر, نظر یا پینگ

 1. mahrokh

  1

  سلام
  واقعا خیلی زحمت کشیدین
  سایتتون عالیه

  ۱۲ آذر
 2. maisam

  2

  mer30 khaili ali manam mitonam komak konam aghe bekhain

  ۱۲ آذر
 3. maisam ebrahimi

  3

  salam ba arez tashakor khedmat dost khobam ke in karaye khobo ghozashte. man in term daram airport tarahi mikonam va khaili bem komak kard makhsosaan in twa ke be karae man khaili shebahat darad .ham kansebt ham saze vaghean be in kais mikhore
  va tarhe khobi az kar dar omade

  ۱۲ آذر

گذاشتن نظر در “ترمینال TWA”