اطلس معماری اطلسی


ساختمان cctv

ساختمان cctvساختمان جدید مرکز تلویزیونی چین مساحتی بالغ بر ۵۵۳۰۰۰ متر مربع دارد که O.M.A (دفتر و تیم طراحی رم کولهاس) آن را طراحی نموده است.این طرح از دو بخش یا دو ساختمان مجزا تشکیل شده. ساختمان اصلی در بر گیرنده استدیوهای پخش برنامه، ماهواره ها و بخش اداری و … است، ارتفاع آن ۲۳۰ متر و مساحت آن ۴۰۵۰۰۰ متر مربع می باشد.

ساختمان cctv

به شکلی نمادین (از نظر مقیاس شهری) به صورت دو برج طراحی شده است که در ارتفاع به یکدیگر می رسند و مکعبی را تکمیل می کنند که در نقطه شروع دو برج (طبقات پائینی) در سمتی دیگر ساخته اند.

ساختمان cctv

ساختمان دوم که O.M.A آن را طراحی کرد در بر گیرنده هتل، سالن آمفی تئاتر و فضای نمایش است که در کنار برج اصلی و به صورت یک تک برج با مقطع سهمی شکل خود نمایی می کند. مساحت این ساختمان ۱۱۶۰۰۰ متر مربع می باشد. نکته قابل ذکر در تفکر و ایده طراحی C.C.TV توجه به مقیاس شهری و نقش ساختمان در مقیاس شهری است که از خصوصیات کارهای خیلی خیلی بزرگ (به تعبیر کولهاس X.X.L ) رم کولهاس می باشد.

ساختمان cctv

ساختمان cctv

ساختمان cctv

ساختمان cctv

نکته دوم در کار کولهاس به تصویر کشیدن فضا است! بخش تهی که با شکل و فرم اثر، به نوعی قاب شده، را می توان نمایش فضا دانست که تا قبل از آن مرسوم نبوده است. کولهاس فضا را درست مانند حجم به نمایش گذاشته است، که سهم عمده این نمایش را می توان به فرمهای ناپایدار و تغییر ماهیت داده در هر سمت داد.

ساختمان cctv

ساختمان cctv

نکته سوم چیدمان فرمها، تداخل و تقابل آنها با یکدیگر می باشد که تجزیه آن را به دو بخش داخل و خارج مشکل می سازد.

ساختمان cctv

ساختمان cctv

ساختمان cctv

نوشته شده دریکشنبه,۱۴ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: غیره | برچسب: ,

یک نظر, نظر یا پینگ

 1. امیر حسین

  1

  سلام خسته نباشید
  می خواستم ماکت این ساختمونو بسازم ولی اندازه هاشو ندارم
  کمکی می تونید بکنید بهم؟
  سپاسگزار
  ۰۹۰۱۲۵۰۷۴۸۶

  ۱۴ آذر

گذاشتن نظر در “ساختمان cctv”