اطلس معماری اطلسی


مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدانمسجد جامع‌ همدان ‌در نزدیکی‌ میدان مرکزی شهر و در قسمت باختری خیابان اکباتان، درمحدوده‌ی راسته بازارهای شهر قرار دارد. این مسجد از بناهای دوره قاجاریه است و تاریخ شروع ساخت آن در قطار بندی جلوی ایوان بزرگ، سال ۱۲۵۳ ثبت شده است. این مسجد سه درب ورودی دارد که ورودی نوساز سمت خیابان اکباتان، ورودی قدیمی با دالان طاق‌دار در ضلع خاوری صحن، ورودی قدیمی با دالان هشتی مقرنس کاری شده در ضلع باختری صحن را شامل می شوند که هر سه از زیبایی چشم‌گیری برخوردارند.

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

بنای مسجد همدان دارای طرحی مستطیل شکل و چهار ایوانی ناقص است. قسمت‌های جنوبی این مسجد شامل ایوانی مرتفع است که رسم بندی جلو آن از آجر و کاشی معرق ساده ساخته شده و بر روی آن با کاشی فیروزه رنگ نام الله و نام پنج تن نوشته شده است. گنبد آن نسبتاً بزرگ و دو پوششه است. این مسجد رواق های زیبا و دیدنی دارد.ضلع باختری شامل هشتی مقرنس کاری شده و شبستان کوچک و کم ارتفاع زمستانی است. ضلع خاوری مسجد در مقیاس کوچک تر از بخش قدیمی باقی مانده است.

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

در حال حاضر مسجد دارای سه ایوان، دو شبستان و گنبدی آجری و صحن وسیعی‌ است که حوض بزرگی را در خود جای داده است. ایوان اصلی در ضلع جنوبی واقع شده و در دو ضلع خاوری و شمالی نیز مناره هایی قرار دارد. طاق نماهای کم عمقی نیز در ضلع جنوبی صحن وجود دارد. شبستان اصلی مسجد دارای ۵۵ ستون ۱۱ × ۵ ردیف سات. گنبدی آجری مسجد که بر روی این شبستان قرار دارد، در قسمت زیر دارای کتیبه‌هایی از خشت کاشی زر داست که سوره جمعه و آیه (انما یعمرو مساجد الله) و آیه (من المهتدین) و (آیه الکرسی) به خط ثلث زیبایی بر حاشیه آن نوشته شده است.

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

مسجد جامع‌ همدان

نوشته شده درسه شنبه,۱۶ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: مسجد | برچسب:

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “مسجد جامع‌ همدان”