اطلس معماری اطلسی


برج چرخان داوینچی دبی

برج چرخان داوینچی دبیشرکت Dynamic Architecture برجهایی دوار و پویایی در سرتاسر دنیا طراحی کرده که اولین پروژه این شرکت در دبی ساخته می شود.
این برج پویا توسط معماری بنام دیوید فیشر طراحی شده است. آسمانخراش ۳۱۳ متری ۶۸ طبقه خواهد داشت که دارای ۱۲ مدول طراحی مختلف است.

این برج دارای یک هتل ۶ ستاره، دفاتر اداری، آپارتمانهایی با مساحتهای مختلف می باشد، بعلاوه پنج ویلا که در بالای برج طراحی شده اند، هر ویلا قابلیت داشتن پارکینگ ماشین در همان طبقه را نیز خواهد داشت که توسط آسانسورهای مخصوصی امکان انتقال را پیدا می کنند. سقف PentHouse همچنین امکاناتی از قبیل استخر شنا، حیاطی سبز و فضایی برای مجالس عربی را دارا خواهد بود.

برج چرخان داوینچی دبی

برج چرخان داوینچی دبی

هر طبقه بصورت انفرادی قادر است به آهستگی چرخش ۳۶۰ درجه حول مرکز خود در هر لحظه داشته باشد، سرعت چرخش میتواند به ۶ متر بر دقیقه هم برسد بصورتیکه این حرکت در داخل بدون نگاه کردن به بیرون قابل احساس نیست.به طور متوسط، چرخش هر طبقه ۷ روز به طول می انجامد و در این مدت می‌توان دیدی کامل به سراسر شهر دبی داشت.چرخش برج این امکان را فراهم میسازد که فرضاً برای صرف نهار شما منظرهای متفاوتی از جمله جزیره نخل را در دید خود داشته باشید. این چرخش میتواند طبق فرمان اهالی ساکن در یک طبقه باشد. برای هماهنگی حرکت طبقات میتوان از یک ضرب آهنگ کلی برای چرخش هر طبقه استفاده کرد.

برج چرخان داوینچی دبی

پویا انرژی خود را از توربینهای بادی که در بین طبقاتش قرار گرفته اند تامین می کند، از طرفی با قرارگیری سلولهای خورشیدی در بالای برج انرژی خورشیدی نیز به نیروهای بادی اضافه میشود. مجموع بهای این انرژیها در یکسال بطور تقریبی ارزشی معادل ۷ میلیون دلار است. هر توربین قادر است نیروی الکتریسیته ای معادل ۰٫۳ مگاوات تولید کند. (هر توربین بادی معمولی و عمودی نیروی تقریبی ۱-۱٫۵ مگاوات تولید میکند.)

برج چرخان داوینچی دبی

طبق مطالعات دبی سالیانه ۴,۰۰۰ ساعت باد دارد، با جمع کردن نیروهای هر توربین در نهایت به ۱,۲۰۰,۰۰۰ کیلووات ساعت انرژی خواهیم رسید. متوسط مصرف سالیانه یک خانواده در دبی در حدود ۲۴,۰۰۰ کیلووات ساعت تخمین زده میشود. بدین ترتیب هر توربین میتواند انرژی ۵۰ خانوار را تامین کند. در طراحی برج DynamicArchitecture در دبی ۲۰۰ آپارتمان مسکونی مفروض بوده که با این حساب چهار توربین برای تامین احتیاجات الکتریکی کفایت میکند. طبق همین روال در نهایت ممکن است انرژی تولیدی توربینها از انرژی مصرفی برج بیشتر شود که در طراحی فرض گرفته شده که این انرژیها به مصرف همجواریهای برج نیز برسد. طراحی مدرن ساختمان به گونه ای است که برای از بین بردن آلودگیهای صوتی از فیبر کربن استفاده شده است.

برج چرخان داوینچی دبی

برج چرخان داوینچی دبی

طراحی این برج مانند برجهایی از این قبیل بر اساس هسته بتنی مرکزی و کنسولهای طبقات است، در هسته مرکزی ارتباطیهای عمودی و تاسیساتی قرار دارد که استوانه ای بتنی آنها را در برگرفته، هر طبقه بصورت مجزا از قطعاتی مانند برشهای کیک تشکیل شده که این قطعات کاملاً پیش ساخته هستند، نصب این قطعات بدین صورت است که با قرارگیری یک جرثقیل در بالای استوانه و دو ریل عمودی در ارتفاع برج، قطعات تک تک بر روی ریلها بالا رفته و با چرخش جای قطعه بعدی را باز میکند.

برج چرخان داوینچی دبی

برج چرخان داوینچی دبی

سازنده برج ادعا کرده که تنها با ۹۰ نفر نیروی انسانی میتوان این برج را ساخت، در صورتیکه پروژه هایی از این قبیل حداقل احتیاج به ۲,۰۰۰ نیروی کار در یک زمان دارند. ساخت هر طبقه با این سیستم پیش ساخته سه روز زمان کاری احتیاج دارد در صورتیکه در پروژه های معمول دبی ساخت یک طبقه حداقل سه هفته زمان میبرد.
زمان ساخت اولین برج پویا هنوز منتشر نشده است اما گفته شده اولین ساختمان در دبی خواهد بود. قطعات پیش ساخته برج براحتی در جبل علی (واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی دبی) تولید و نصب خواهند شد. در نهایت ۱۱ شهر بزرگ دیگر شاهد چنین پروژه هایی خواهند بود که شهرهای معروفی مانند: مسکو، میلان، نیویورک و توکیو در این لیست هستند.

برج چرخان داوینچی دبی

نوشته شده درپنج شنبه,۲۵ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۴ نظر »
موضوع: برج | برچسب: ,

۴ نظر, نظر یا پینگ

 1. faranak

  1

  مطلباتون خیلی خوبه و به دانشجوهای معماری خیلی اطلاعات خوبی می ده مرسی.

  ۲۵ آذر
 2. danyal radnia

  2

  اگه اجرا بشه تو نوع خودش بی نظیره.

  ۲۵ آذر
 3. fateme

  3

  احسنت به این همه خلاقیت و نوآوری …
  فقط خیلی عالی میشد اگه در کشور ما هم ازین طرح های کم نظیر در اجرای ساختمان هایشان استفاده میکردند…

  ۲۵ آذر
 4. محمدرضا بزاز

  4

  بـا سـلا و احـتـرام
  ایـنـجـا نـب نـیـز بـرج گـرد و ن ۵۰ طـبـقـه در زمـیـن پـنـج هـزار مـتـری با زیـربـنـای هـشـتـا د و هـشـت هـزارمـتـرمـربـع با شـش د سـتـگـاه آسـا نـسـور ۱۲نـفـره و راه پـلـه مـسـتـقـل و انـشـعـا بـا ت مـسـتـقـل هـر طـبـقـه طـراحـی کـر د ه ا م . بـد نـبـا ل سـرمـا یـه گـذ ا ر هـسـتـم .
  سـا کـن : ا یـر ا ن ، تـبـر یـز ، مـحـمـد رضا بــز ا ز ۰۹۱۴۴۱۲۶۱۹۰ + ۰۹۳۸۶۱۹۵۱۱۹

  ۲۵ آذر

گذاشتن نظر در “برج چرخان داوینچی دبی”