اطلس معماری اطلسی


مسجد شهر پنزبرگ

مسجد شهر پنزبرگمسجد شهر پنزبرگ در آلمان بهترین بنای معماری شناخته شد.«الن یاسرویک» از مسلمانان بوسنیایی تبار آلمان و معمار مهندس ساخت این مسجد گفت: این امر نه تنها از نظر معماری بلکه به علت اسلامی بودن بنا برای ما اهمیت دارد. ما ثابت کردیم که می‌توانیم سهمی در جامعه داشته باشیم، از این رو به مسجد خود به خاطر معماری و ساختمان مورد توجه هزاران نفر از مردم افتخار می‌کنیم.

مسجد شهر پنزبرگ

این مسجد و مرکز اسلامی در سال ۲۰۰۵ به عنوان طراحی جالب ‌توجهی ساخته شد که با معماری ساختمانهای اطراف نیز منطبق بود.

مسجد شهر پنزبرگ

«یاسرویک» طراحی سالن اقامه نماز، اتاق گردهمایی‌ها و آپارتمانی را ارائه کرده است که روی زمینی به شکل “L” قرار گرفته‌اند.

مسجد شهر پنزبرگ

ساختمان شنی‌رنگ که با نمایش شیشه آبی تزئین شده دارای مناره‌ای است که با حروف عربی و فراخوان مؤمنان به نماز تزئین شده است.
ورودی این مسجد دربرگیرنده دو لوح بتونی است که شبیه دروازه‌های گشوده ساخته شده است و بازدیدکنندگان را به زبان عربی و آلمانی به مسجد دعوت می‌کند. این ساختمان همچنین دارای نورپردازی زیبایی است و دارای سالن اقامه نماز ویژه، یک کتابخانه بزرگ، دو سالن و کلاسهایی برای دانش‌آموزان است.

مسجد شهر پنزبرگ

ورودی مسجد پلکانی است که به سبک کلاسیک ساخته و با نور روشن شده است و سمت راست آن سالن اقامه نماز قرار می‌گیرد. روی سقف نیز ستاره‌هایی از ۹۹ نام از نامهای خداوند با خطاطی درخشان شده‌اند. در مرکز سالن، پلکانی به طبقه دوم و بخش زنان وجود دارد تا بخش زنان و مردان از یکدیگر جدا شود.

مسجد شهر پنزبرگ

«هانس مورمرت» شهردار پنزبرگ در مراسم اهدای جایزه به این مسجد، جایزه را افتخاری برای شهر دانست.«بنجامین ادریس»، رئیس انجمن اسلامی پنزبرگ این جایزه را بی‌سابقه توصیف کرد و گفت: این نخستین بار در تاریخ آلمان است که مسجدی مورد تجلیل قرار می‌گیرد.

مسجد شهر پنزبرگ

این مسجد علاوه بر معماری از نظر فعالیتهای آموزشی، فرهنگی و اجتماعی مورد تجلیل قرار گرفت. مسجد شهر پنزبرگ همچنین تورهایی را برای پیروان سایر ادیان به داخل مسجد ترتیب داده تا آنها با اسلام و مسلمانان آشنا شوند.
از سال ۲۰۰۵، زمان افتتاح این مسجد بیش از ۱۵ هزار نفر از آن بازدید کرده‌اند.

نوشته شده دردوشنبه,۲۹ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: مسجد | برچسب:

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “مسجد شهر پنزبرگ”