اطلس معماری اطلسی


کامران دیبا

کامران دیباکامران دیبا در معماری معاصر ایران نامی آشنا و معتبر است . وی پسرعموی فرح دیبا است. آرشیتکت برنامه ریز شهری و نقاش ایر انی در رشته معماری دانشگاه هارواد واشنگتن دی سی تحصیل کرد.در سال ۱۹۶۴ در این رشته فارغ التحصیل شد و پس از آن به مدت یک سال تحصیلات تکمیلی را در رشته جامعه شناسی ادامه داد.

کامران دیبا(طباطبایی)
متولد سال ۱۳۱۷ تهران
فارغ التحصیل رشته معمارى و شهرسازى دانشگاه هاروارد واشنگتن
اقامت دائمى در اسپانیا در سال هاى پس ازانقلاب

کامران دیبا

در سال ۱۹۶۶ به تهران بازگشت و یک سال بعد رئیس و طراح ارشد شرکت مهندسین مشاور “DAZ” شد.”DAZ” در ایران پروژه های بزرگ و گوناگونی به انجام رسانید و به سرعت توسعه یافت به طوریکه در سال ۱۹۷۷ صدوپنجاه پرسنل داشت.
دیبا در ایران صرفا در بخش دولتی فعالیت می کرد.وی به سنت های بومی و هم چنین نیاز های جامعه شهری مدرن و اثر متقابل انسان علاقه مند بود.

آثار او در ایران و تهران پر شمار نیستند ، اما حضوری بارز و چشمگیر داشته و دارند : موزه هنرهای معاصر ، فرهنگسرای نیاوران ، پارک شفق یا به گفته خود او پارک یوسف آباد ، برخی بناهای دانشگاه جندی شاپور (دزفول) ، شهر جدید شوشتر و … . که در یک دوره ۱۲ ساله (از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۷) طراحی و اجرا شده‌اند .

کامران دیبا

او در مدت اقامتش در ایران به عنوان معمار مدرس دانشگاه ، نقاش و سازمانده برنامه‌های اجتماعی فعالیت داشت . علاقه واقعی او به گفته خودش طراحی شهری بود و تنها در سال‌های آخر کار حرفه‌ای اش در ایران ، پس از جستجو‌های بسیار شانس با او یاری کرد و امکان طراحی شهرک شوشتر نو را یافت که برنده جایزه معماری آقا خان شد و در نمایشگاه آثار معماری و شهرسازی قرن بیستم ، که به مناسبت فرا رسیدن سال ۲۰۰۰ در لوس‌آنجلس برگزار شد ، به عنوان طرح برگزیده در مجموعه آثار معماری و شهرسازی جهان به نمایش گذاشته شد . این کار و کارهای دیگر او در مجلات ‌‌معماری و شهرسازی سایر کشورها نیز معرفی شده‌اند .

آثار:
موزه هنرهای معاصر تهران
فرهنگسرای نیاوران
پارک شفق یا به گفته خود او پارک یوسف آباد
دانشگاه جندی شاپور (دزفول)
شهر جدید شوشتر

نوشته شده دریکشنبه,۲۸ام آذر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۲ نظر »
موضوع: معمار | برچسب:

۲ نظر, نظر یا پینگ

 1. mohammadjavad

  1

  نمازخانه موزه فرش

  ۲۸ آذر
 2. بهزاد

  2

  با سلام و تشکر بی پایان لطفا در زندگی نامه معماران لطفا دیدگاه معمارانه وروشهای طراحی معماران نیز بیان شود.

  ۲۸ آذر

گذاشتن نظر در “کامران دیبا”