اطلس معماری اطلسی


پل کله سوئیس

پل کله سوئیسبرن، سوئیس: رنزو پیانو با ساخت موزه ۸۶ میلیون دلارى پل کله در شهرى در اطراف پایتخت سوئیس آن را احیا کرد. این شهر که زیر سلطه کوه هاى آلپ قرار دارد، از این پس شما را به بازدید بدون شتاب از این موزه عجیب دعوت مى کند.معمارى این مرکز عجیب و محتاطانه است. این مرکز از سه «تپه» که با استیل درخشان ساخته شده، تشکیل یافته است و در آنها از سه عنصر کارهاى نیمه انتزاعى کله، یعنى خط، فرم و رنگ استفاده کرده اند.و اتفاقاً این مرکز در حدود ۱۰۰ یاردى شرسهالدن سمترى، جایى که کله در آن دفن شده، قرار گرفته است. معمارى این مرکز یادآور دیگر کارهاى پیانو است.

پل کله سوئیس

او سبک خاص خود را در معمارى دارد. او مى گفت که طرح این مرکز را بدون الگوى خاصى کشیده است و به جاى آن به دیگر طرح هایش اجازه داده که آزادانه دخالت داشته باشند. اکنون با دقت در آثار او، مى توانیم تضادهاى کارهاى یک معمار را ببینیم. او نقشه پومپیدوى در پاریس، مجموعه منیل در هاوستون و مرکز پل کله را کشیده که هر یک به گونه خاصى طراحى شده اند. پیانو ۶۷ ساله بعد از صرف صبحانه چند روز قبل از بازگشایى عمومى مرکز در بیستم ژوئن گفت: «باید اول گوش دهید که زمین به شما چه مى گوید، زیرا سایه طرح از قبل آنجا است. و در این مورد باید به صداى پل کله هم گوش کنیم. البته ما ساختمان پل کله نمى سازیم اما مى توانیم شاعرانه به نقاشى هایش نگاه کنیم. در آثار او همیشه طبیعت وجود دارد: پرندگان، درختان، رنگ ها و شمال آفریقا.» کله در سال ۱۸۷۹ در برن به دنیا آمد و در سال ۱۹۴۰ در همانجا درگذشت. او هنرمند محبوب و بزرگى است. اما قبل از شروع پروژه این مرکز باید از طریق رفراندوم این موضوع ثابت مى شد.

پل کله سوئیس

آثار او جزء گنجینه ملى هستند. او به اتفاق جاکومتى و تنگلى از بزرگترین هنرمندان قرن بیستم است. کله هم مانند جاکومتى و تنگلى در اواخر دوره نوجوانى براى ساختن آینده اش، خانه اش را ترک کرد. او به مونیخ رفت و در آنجا هنرخواند و از طریق موسیقى امرارمعاش کرد. در سال ۱۹۰۶ با لیلى اشتومپف ازدواج کرد. در سال ۱۹۲۰ براى تدریس در هنرستان عظیم و با شکوه باوهاوس در وایمار و پس از آن دسائو دعوت شد. در سال ۱۹۳۰ او استاد آکادمى هنرهاى زیباى دوسلدورف شد که سه سال بعد از آن به خاطر روى کار آمدن نازى ها اخراج شد و پس از آن به برن بازگشت.

از آنجا که مادر کله سوئیسى و پدرش آلمانى بود، طبق قوانین سوئیس ملیت او هم آلمانى شد. اما زمانى که جنگ جهانى دوم شروع شد، او عجولانه تقاضا کرد که ملیت سوئیسى او را بپذیرند، اما قبل از پذیرفته شدن تقاضایش درگذشت. در سال ۱۹۴۶ همسر کله براى جلوگیرى از مصادره شدن آثار او به عنوان غرامت جنگى ۴۰۰۰ اثر از این هنرمند را به سه تن از دوستان سوئیسى اش فروخت. آنها هم در همان سال «جامعه کله» و مدتى پس از آن نهاد پل کله را تشکیل دادند.

پل کله سوئیس

در سال ۱۹۴۹ فیلیکس کله، پسر پل، از اسارت آزاد شد و به کشورش بازگشت و ارثیه خودش را طلب کرد که توانست ۱۴۵۰ تابلو را بازپس گیرد. در سال ۱۹۹۰ فیلیکس درگذشت و ۶۵۰ تابلو به همسرش لیوا و ۸۰۰ تابلوى دیگر به فرزند حاصل از ازدواج اولش، الکساندر رسید. الکساندر کله، پیشنهاد ساخت موزه پل کله را داد. و زمانى که این طرح مورد قبول واقع شد لیوا تابلوهایش را به آن موسسه اهدا کرد، اما الکساندر آنها را به صورت وام دائمى در اختیار آنجا گذاشت. سپس در سال ،۱۹۹۸ جراح ارتوپد مشهور و پولدار سوئیسى موریس.ا. مولر و همسرش مارتا قبول کردند که هزینه ساخت این موسسه را پرداخت کنند، اما به شرط آنکه آن را در زمین شونگرون در برن که آنها صاحبش هستند، بسازند. این موسسه از سه «تپه» تشکیل شده است. اولین آنها شامل مرکز اطلاعات، موزه بچه ها و سالن کنسرت با ۳۰۰ صندلى است. دومین «تپه» دو طبقه اى است و براى مجموعه دائمى و نمایشگاه هاى موقت ساخته شده و سومین آنها براى امور ادارى و انبار در نظر گرفته شده. سه «تپه» را مسیرى به هم وصل مى کند که پیانو آن را خیابان موزه نامید.

پل کله سوئیس

از پنجره آن به راحتى مى توان چمن هایى را که روى سقف آن روئیده اند، دید. ساختمانى که کفپوش بلوطى و راه پله هاى چوبى دارد، حس نزدیکى به طبیعت را تقویت کرده است و پیانو تصمیم گرفت دیوارهاى گالرى مجموعه دائمى را «براى ایجاد حس سبکى» از سقف جدا کند. او گفت: «هدف من از این کار رسیدن به آرامش و سکوت بوده است.» طراحى گالرى متناسب با هنر کله است. ۲۰۰ نقاشى و طراحى از کل آثار او انتخاب شده است که جزء مجموعه دائمى موسسه است. در بین این تابلوها آثار اولیه کله، که هنوز در او میل شدید به آزمایش و تجربه گرایى به وجود نیامده بود هم وجود دارند. سال ۱۹۱۴ که او به تونس رفت، تاثیر زیادى بر آثارش گذاشت و این نقطه عطفى در زندگى او به حساب مى آید. در آن هنگام او تازه رنگ را کشف کرد. و وقتى که به مونیخ بازگشت اعلام کرد: «من نباید براى به دست آوردن آن تلاش کنم. زیرا همیشه مرا تحت تاثیر قرار داده است. رنگ به وجود آورنده ساعات خوش است.من این را مى دانم. رنگ و من یکى هستیم، زیرا من نقاشم.»

پل کله سوئیس

او یافته هایش از این سفر را اولین بار با چیزى که به عنوان «نقاشى هاى مربعى» معروف شد، بیان کرد. آن اثر در حقیقت مربع ها، مثلث ها و نیم دایره هایى با رنگ هاى درخشان شمال آفریقا را در برداشت. بعد در سال ۱۹۲۰ زمانى که او در باوهاوس با دوستش کاندینسکى ملاقات کرد خط و اشکال هندسى نیز وارد آثارش شد و مانند همیشه، هر دوى آنها به عنوان استاد و محقق کهنه کار، سعى کردند آثار او را براى دیگران تفسیر کنند. کله در جایى راجع به خط نوشت: «در یک حرکت اصلى، در اثر یک عامل، نقطه به حرکت در مى آید. از آنجا خط به وجود مى آید، که راه مى رود. یا مى توان گفت بى هدف حرکت مى کند.» مرکز جدید علاوه بر جمع آورى بزرگترین مجموعه آثار کله، قرار است چیزى به نام «تجربه کله» برگزار کند. که در آن گروه آنسامبل تازه شکل گرفته پل کله کنسرت هایى برگزار کند و تئاترهایى هم که دکورهایش آثار خاطره انگیز کله هستند، اجرا شوند.

نوشته شده دردوشنبه,۱۰ام آبان, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۲ نظر »
موضوع: موزه | برچسب: ,

۲ نظر, نظر یا پینگ

 1. سمیه

  1

  با سلام و خسته نباشید
  مطالبتون واقعا” عالیه:)
  ممنونم
  کاشکی
  از
  عکس های بیشتری
  برا
  معرفی پروژه ها استفاده بشه
  شادو سربلند باشید.

  ۱۰ آبان
 2. مهدی

  2

  با سلام… مطالب همگی عالی.اگرعکس های از طراحی داخلی بنا ها باشد جذابیت دارد و بهتر طرح را درک میکنیم با تشکر.. ایام به کامتان

  ۱۰ آبان

گذاشتن نظر در “پل کله سوئیس”