اطلس معماری اطلسی


کلیسای دوئومو میلان

کلیسای دوئومو میلاندوئومو میلان (Duomo di Milano) نام کلیسای جامع شهر میلان واقع در میدان دلدوئومواست.این کلیسا که ساخت آن پنج سده به درازا کشید، هم‌اکنون چهارمین کلیسای بزرگ دنیاست.در جای کنونی کلیسا، قصری بزرگ از زمان امپراتوری روم قرار داشت که پس از یک آتش‌سوزی در سال ۴۵۴ خورشیدی (برابر ۱۰۷۵) میلادی بی‌کاربرد ماند تا اینکه ساخت کلیسا در سال ۷۶۵ خ (برابر ۱۳۸۶ م) آغاز شد.

کلیسای دوئومو میلان

کلیسای دوئومو میلانساخت این کلیسا در ۱۶ آبان ۷۶۵ خ (برابر ۲۰ می ۱۸۰۵ م) به دستور ناپلئون بوناپارت پایان یافت و وی در آتجا بعنوان پادشاه ایتالیا تاجگذاری کرد. ازین‌رو تندیس بزرگی از ناپلئون در روبروی این کلیسا در میدان ساخته شده است.

کلیسای دوئومو میلان

کلیسای دوئومو میلاندرازای بنا ۱۵۷ متر، پهنا ۹۲ متر، بلندای درونی ۴۵ (سوم در جهان)و بیرونی ۵/۶۵ متر و بلندترین تقطه آن تندیسی نمادین از مریم به نام مدونینا و بلندای ۵/۱۰۶ متر است. ساختمانش از آجر و نمای آن از مرمر است.

کلیسای دوئومو میلان

کلیسای دوئومو میلاناحتمال می‌رود در ساخت این بنا از مسجد بی‌بی خانم سمرقند الگوبرداری شده باشد.

نمای جلوی این کلیسا بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ بازسازی شد و هم‌اکنون دیگر بخش‌های نمای آن در حال بازسازی است. بازدید این کلیسا همه‌روزه رایگان است و برای رفتن به بام آن در سال ۲۰۱۰ می‌بایستی هزینه ۵ یورو از طریق پله و ۸ یورو با بالابر پرداخته شود.

کلیسای دوئومو میلان

نوشته شده درشنبه,۱۸ام دی, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۳ نظر »
موضوع: کلیسا, معبد | برچسب: ,

۳ نظر, نظر یا پینگ

 1. mohammad kazem

  1

  سلام. آدم نمی دونه باید در مورد این شاهکار چی بگه.واقعا زیباست .اگه میشه مطالب بیشتری در موردش در اختیار قرار بدین .ممنون

  ۱۸ دی
 2. saeed

  2

  لطفآ آخرین پاراگراف خط ۳ کلمه {رایگان} تصحیح گردد .
  با تشکر

  ۱۸ دی
 3. saeed

  3

  کلیسای دوئومو میلان
  لطفآ آخرین پاراگراف خط ۳ کلمه {رایگان} تصحیح گردد .
  با تشکر

  ۱۸ دی

گذاشتن نظر در “کلیسای دوئومو میلان”