اطلس معماری اطلسی


باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزدباغ دولت آباد  در یزد در اواخر دوره افشاریه و درسال ۱۱۶۰ ه.ق توسط محمد تقی خان معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. مرحوم محمدتقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتررا احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس مجموعه حکومتی (دارالحکومه) خو د را بنا کرد.

باغ دولت آباد یزد

این باغ با مساحتی درحدود ۷۰/۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان ها، حوض ها و آبنماهای بسیاری بوده که در فضای بین آنها باغهای با درختان انار و انگور و… باگل های فراوانی زینت بخش محیطبوده اند.این باغ به دو قسمت کلی اندرونی و بیرونی (جلوخان) تقسیم می شود.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد  در یزد در اواخر دوره افشاریه و درسال ۱۱۶۰ ه.ق توسط محمد تقی خان معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. مرحوم محمدتقی خان ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتررا احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند و سپس مجموعه حکومتی (دارالحکومه) خو د را بنا کرد.این باغ با مساحتی درحدود ۷۰/۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان ها، حوض ها و آبنماهای بسیاری بوده که در فضای بین آنها باغهای با درختان انار و انگور و… باگل های فراوانی زینت بخش محیط بوده اند.

باغ دولت آباد یزد

سازنده باغ دولت آباد در وقفنامه اش نوشته است خدا لعنت کند آن کسی را که قبل از بیرون آمدن آب از این باغ، حتی به اندازه سیراب کردن گنجشکی از آن استفاده کند. محصول اینجا وقف بارگاه مولا در نجف است. متاسفانه بعدها قنات را از بالا بستند و نگذاشتند به شهر بیاید و برای تامین آب باغ، از چاه آب می کشیدند و حوضهایش را پر می کردند؛ که دیگر این باغ هرگز آن صفا و زیبایی گذشته را باز نیافت.

باغ دولت آباد یزد

از مصالح شاخصی که در بناهای این باغ بکار رفته سنگ مرمر است که تماماً از شهر مراغه آورده شده است. در این امر جای تعجب است زیرا سنگ مرمر یزد خود مرغوب بوده و همیشه شهرت داشته است. عمارت های باغ عبارت انداز عمارت بیرونی که در طرف شرق واقع و دارای حوضخانه و بادگیر بلندی است، عمارت واقع در جهت غربی اندرونی و عمارت سردرکه همان ایوان خانه بوده است. بادگیر باغ دولت آباد که به شکل منشوری ساخته شده است با ارتفاع ۳۳ متر و ۸۰ سانتیمتر مرتفع ترین بادگیری است که تا به حال در ایران شناخته شده است.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزداین باغ به دو قسمت کلی اندرونی و بیرونی (جلوخان) تقسیم می شود.
بخش اندرونی شامل: ساختمان های هشتی(بادگیر تابستانه) بهشت آئین (زمستانه) حرمخانه(حرمسرا) مطبخ (آشپزخانه) اتاقهای خدمه، اصطبل های تابستانه و زمستانه، درشکه خانه و یک  برج دیده بانی و آب انبار خصوصی است.بخش اندرونی محل سکونت حاکم بوده است.
بخش بیرونی (جلوخان) شامل: ساختمان های تالارآئینه، تهرانی، ساختمان سردر اصلی، دو بازارچه، دو برج دیدبانی، آب انبار عمومی ودیوانخانه است.

ویژگی های مهم این باغ ساختمان هشتی با بادگیری به ارتفاع ۳۴ متراز کف ساختمان است. که مرتفع ترین بادگیر خشتی جهان می باشد. دراین ساختمان ها با تلفیق باد و آب که درحوضهای داخل ساختمان درجریان است هوای خنک به قسمت شاه نشین و تالارها انتقال پیدا می کند. به همین دلیل به این بنا، ساختمان تابستانه نیز گفته می شود. ازدیگر ویژگی های این باغ قناتی به طول ۶۵ کیلومتر و آب نمای داخل باغ به طول ۲۰۶ متر و عرض۶ متر، و درختان سرو وکاج بلند دراطراف آب نما، باغچه های انار و انگور را می توان نام برد.

باغ دولت آباد یزد

دولت آباد از نقطه نظر گونه شناسی عملکردی ، باغ”سکونتگاهی- حکومتی” می باشد. به نحوی که باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی ، مراسم ورزشی و اداره امور شهر بوده است و باغ اندرونی،بخش خصوصی و اقامتگاهی مجموعه به شمار می رفته است. «درباغ های سکونتگاهی- حکومتی عرصه اندرونی را از سایر عرصه ها کاملاً متمایز می کردند و حتی دربان یا حاجبی را برای نظارت بر آن تعیین می کردند.»(حیدرنتاج ۱۳۸۵)
از دیدگاه گونه شناسی کالبدی ، دولت آباد از نوع “باغ-حیاط” به شمار می رود زیرا ساختمان ها و عمارات آن در اطراف باغ قرار می گیرد. (مانند نارنجستان قوام و باغ هفت تنان در شیراز)

باغ دولت آباد یزد

یکی از خصوصیات مهم باغ ایرانی ، نظم دقیق و هندسی در نحوه کاشتن درختان است و برای این منظور هر بخش از باغ که به مربع یا مستطیل است به مربع های کوچک تقسیم و در هر راس این شبکه مربعی یک درخت که عمر طولانی تر دارد کاشته می شد و سپس این مربع ها به مربع های کوچک تر تقسیم و در هر راس آن درختان با عمر متوسط و به همین ترتیب درختان با عمر کوتاه در رأس های مربع های میان آنها کاشته می شد.(انصاری, باغ ایرانی)

باغ دولت آباد یزد

هندسه باغ یک هندسه ی منظم است که سطح باغ را به دو بخش مستطیلی شکل عمود بر هم (باغ بیرونی و باغ اندرونی) تفکیک کرده است. محور تقارن مستطیل بزرگتر ، محور اصلی باغ اندرونی است که آبنمای بزرگ باغ به ابعاد ۱۹۴ در ۱۲ متر بر این محور منطبق می باشد. در واقع این محور، همان محوری است که عمارت سردر را به عمارت هشتی متصل می کند. «معمار باغ با کاشت درخت در دو جانب محور اصلی ، علاوه بر این که سبب تمرکز دید بسوی عمارت های اصلی باغ می شود ، موجب عدم محدودیت دید از سوی هر یک از عمارات بسمت منظر باغ نیز می گردد و بر اتصال بصری بین دو عمارت تاکید می کند».(باغ ایرانی حکمت کهن منظر جدید ۱۳۸۳) «وجود چشم انداز اصلی به شکل مستقیم و کشیده در محور طولی باغ روبروی کوشک و کاشتن درختان بلند در دو طرف آن نقشی اساسی در ایجاد پرسپکتیوی دارد که باغ را طولانی تر جلوه گر می سازد». (انصاری, باغ ایرانی)

باغ دولت آباد یزد

آبنما که دقیقا بر محور تقارن باغ اندرونی منطبق می باشد سطح باغ را به دو کرت مستطیلی متقارن تقسیم می کند. «در باغ اندرونی قسمت عمده باغ کرت بندی شده است. تناسبات کرت بندی ها از تناسبات دو باغ مستطیل شکل تبعیت می کند.» (باغ ایرانی حکمت کهن منظر جدید ۱۳۸۳)
محورتقارن مستطیل کوچکتر که همان باغ بهشت آیین می باشد بر محور اصلی باغ عمود می باشد. مستطیل باغ بهشت آیین توسط یک حوض مستصیلی بزرگ که عمود بر محور تقارن مستطیل است به دو قسمت مربع شکل تقسیم می شودکه در واقع کرت های اصلی باغ بهشت آیین همین مربع ها می باشند.

باغ دولت آباد یزد

مرحوم محمدتقی خان در اواخر عمرخود مجموعه باغ دولت آباد، قنات دولت آباد و بخشی از ارضی مشروب به این قنات را وقف چهارده معصوم نمود و بخشی از اراضی مزبور را نیز وقف اولاد وی نموده است و هم اکنون کل مجموعه باغ دولت آباد توسط یکی ازنوادگانش به عنوان متولی اداره می گردد.

نوشته شده درپنج شنبه,۳۰ام دی, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۲۸ نظر »
موضوع: باغ | برچسب:

۲۸ نظر, نظر یا پینگ

 1. ناشناس

  1

  chetory mitunam pelen va axaye hamame fino bebinam?

  ۳۰ دی
 2. yalda

  2

  ازقرارگرفتن درچنین فضای معمارانه ای بسیارلذت بردم

  ۳۰ دی
 3. فاطمه

  3

  بسیار زیبا بود . لذت بردم .

  ۳۰ دی
 4. mohammad jan (:

  4

  ما قرار شنبه از طرف مدرسه بریم باغ دولت اباد برای رشتمون رشتمم گردش گریه

  ۳۰ دی
 5. حسن ابوالقاسمی

  5

  خوش بگذره

  ۳۰ دی
 6. عرفان

  6

  برید حال می کنید خیلی خوبه

  ۳۰ دی
 7. عرفان قائلی

  7

  برید حال می کنید خیلی خوبه

  ۳۰ دی
 8. يهدا

  8

  خوب بود

  ۳۰ دی
 9. هانيه

  9

  براى من خوب بود

  ۳۰ دی
 10. shima

  10

  مرسی خوب بود…………

  ۳۰ دی
 11. یاسمن

  11

  من خودم یزدی هستم وبا این مکان اشنا هستم واین مکان رو از نزدیک دیدم
  کاشکی عکس ها واضح تر بودند

  ۳۰ دی
 12. علیرضا - یزد

  12

  ممنون بسیا خوب بود… ولی ورودی اصلی باغ ازسمت بلوار دولت آباد است و بخاطر مسکونی بودن آن (خانه محمد علی معزالدینی نواده محمد تقی بافقی)و از ورودی فرعی (ورود احشام) خیابان رجایی تردد می شود.

  ۳۰ دی
 13. حمیدرضا

  13

  چرا اسم باغ دولت آباده؟

  ۳۰ دی
 14. ابوالفضل

  14

  هرچی باشه بهتراز بادگیر نو مریم آباد نمیشه………………………….

  ۳۰ دی
 15. طیبه

  15

  باغ دولت اباد بی نظیره.هر ایرانی باید بره و از این مکان دیدن کنه.در حفظ میراث فرهنگی مون کوشا باشیم

  ۳۰ دی
 16. محنا

  16

  من کلا از تاریخ و مکان های تاریخی خوشم میاد برید من تازه اونج بودم

  ۳۰ دی
 17. محنا

  17

  من تازه اوجا بودم و واقعا افتخار میکنم که ایرانیم خیلی قشنگه اینقدر زیبا که نمیتونم وصف کنم

  ۳۰ دی
 18. بهروز

  18

  سلام خسته نباشی واقعا عالی بود میشه کمکم کنین من دانشجو معماریم پروژم نقد این بناست ولی منبع خاص تخصصی نیستک نقشه ها کاملی داشته باشه یا درمورد خود بنا تخصصی برسی بشه خواهشا اگ کسی میتونه کمکم کنه بهم ایمیل بزنه دستتون درد نکنه salehpour9@gmail.com لصفا

  ۳۰ دی
 19. ناشناس

  19

  خیلی خوب بود

  ۳۰ دی
 20. سینا

  20

  خیلی خوب بود

  ۳۰ دی
 21. فرزان

  21

  سلام من دانشجوی معماری هستم من باغ دولت اباد یزدو واسم پروژه دادن راهم دوره
  نتونستم برم ببینم میشه یه لطفی کنید پلان اتو کدشو یا عکسی بگیرین از پلان اندازه گذاریش بزارین اینجا ممنون میشم از لطفتون

  ۳۰ دی
 22. assal

  22

  من هم دانشجو معماریم میراث فرهنگی یزد اطلاعات کامل در اختیار هر دانشجو قرار میده واقعا باغ زیبایی است وتمام پلان واطلاعات کامل ونقشه های ان هم موجود میباشد

  ۳۰ دی
 23. AFSHIN GHORBANI KAHKEHS

  23

  تاریخ اول و دوم اردیبهشت ۹۵ باغ دولت آیاد یزد بودم برای انجام پروژه معماری ، واقعاً معمارهای قدیمی هر طرح معماری که اجرا می کردند با علم کامل به اون منطقه و اقلیم منطقه ، بیشترین و مناسبترین بهره برداری از نور ، یاد و مصالح بومی را بعمل می آوردند .

  ۳۰ دی
 24. 24

  چرا باغ دلت آباد در ان مکان ساخته شده

  ۳۰ دی
 25. 25

  چرا باغ دلت آباد در یزد ساخته شده

  ۳۰ دی
 26. Roya

  26

  این باغ بسیار زیبا است ولی کاش عکسهایی که گذاشتین بیشتر و واضح تر بود

  ۳۰ دی
 27. 27

  معمار این باغ چه کسی بوده ؟

  ۳۰ دی
 28. 28

  سلام دوستان گلم کسی در مورد هندسه کوشک باغ دولت آباد یزد مطلب یا مقاله یا کتاب داره ؟؟؟؟بهم معرفی کنه ممنون میشم.

  ۳۰ دی

گذاشتن نظر در “باغ دولت آباد یزد”