اطلس معماری اطلسی


برج سی ان cn tower canada

برج تورنتو با ارتفاع ۳/۵۵۳ متر بلندترین برج مخابراتی جهان می باشد که در شهر تورنتویکی ازمهمترین شهرهای کانادا واقع شده .این برج ،راهنمای قایق هایست که بر روی دریاچه آنتاریو تردد می کنند.کار روی این برج از سال ۱۹۷۳ آغاز گردید ودر مجموع ۴۰ ماه به طول انجامید .رهبری تیم طراحی این برج را ادوارد آر.بالدوین عهده دار بود. او دارای کارنامه درخشانی در طی دوره کاری خود می باشد .وی عضو انجمن وتشکل های متعــــدد فنی است. ازجمله عضویت در موسسه معماری سلطنتی کانادا .

برج سی ان cn tower canada

برج CN کانادا خصوصی بوده و توسط یک شرکت خصوصی اداره می شود. این برج طی زمان بهره برداری خود توانسته توجهـــــات خاص توریست ها وصنــایع ارتباطی را جلب کند. در ســــازه رأس این برج فضا های مختلف تفریحی و تجاری جانمایی شده. همچنین کلوپ ها،سالن های ورزشی ،گالری های متعدد وبا توجه به ارتفاع این برج که مشرفیت کامل بر مناظراطراف ایجاد می کند تلسکوپ و دوربین هایی جهت مشاهده چشم اندازهای اطراف در قسمتی از ســـازه قرار داده شده است.همچنین به جهت جابجایی افراد از آسانسورهایی با جداره های شیشه ای استفاده شده تا کاربران از این سفر کوتاه لذت ببرند.طبق آماری که تهیه شده این برج هر ساله ۵/۱ میلیون نفر بازدید کننده داشته که این آمــــار در مقوله جلب توریســــــــت قابل توجه است.

برج سی ان cn tower canada

در چهارمین طبقه سازه رأس رستوران گردان واقع شده که در زمان صرف غذا امکان لذت بردن از چشم انداز شهر تورنتو را فراهم می کند ،می توان گفت در یک روز روشن امکان رویت مناظر تا فواصل ۱۲۰ کیلومتری وجود دارد. تــــراز محل احداث برج در ارتفاع ۷۲ متری ازسطح دریا واقع شده است،تأسیســات رأس برج در ارتفاع۳۳۸ متری از زمین واقع شده و شامل۷ طبقه می باشد .
طبقه اول:جهت انتقال امواج کوتاه
طبقه دوم:عرشه مشاهده فضای باز ( در ارتفاع ۳۴۲ متری)
طبقه سوم:عرشه مشاهده فضای بسته
طبقه چهارم :رستوران گردان که با سرعت ۱دور در عرض ۷۰ الی ۹۰ دقیقه گردش می کند.
طبقه پنجم :اطاق تلویزیون
طبقه ششم:اطاق رادیو FM
طبقه هفتم: اطاق های الکتریکی ومکانیکی
در این برج ۴ عدد آسانسور سریع السیر با توانایی جابجایی ۱۲۰۰ مسافر در ساعت وبا سرعت متوسط m/min 360 (متر در دقیقه ) پیش بینی شده اســـــــــــــت . این ۴آسانسوراز طبقه همکف تا تأسیســــــات رأس برج امتداد یافته وآسانسور دیگری ازتأسیسات رأس برج تا عرشه فضایی امتداد می یابد. این آسانسوردر فضای یک داکت تردد کرده وهمانند ۴ آسانسور دیگر مشهود نیست. شافت برج دارای ضخامت ۶۰ سانتیمتر بوده که به وسیله قالب لغزنده اجرا شده است بتن ریزی شبانه روزی بوده ودر هر روز حدوداً ۶متر ارتفاع بتن ریزی انجام شده است .با این سرعت ساخت وارتفاع زیاد احتمال انحراف سازه ای زیاد می باشد که برای ضمانت قائم بودن آن، متخصصین از وسایل اپتیـــکی دقیق استفاده نموده اند ،برای دسترسی به یک امتداد شـــاقولی از یک استوانه فولادی یکصد کیلو گرمی که به یک کابل مقاوم آویزان است ودر مرکز شـــافت برروی ســـکو متصل شده استفاده می گردید.در داخل شافت علاوه بر آسانسور ،راه پله های فلزی که مجموعاً دارای ۲۵۷۰ پله هستند دسترسی از پایین به بالا را تأمین می نماید. سازه شافت دارای سه یال در قســـمت پایه می باشد که طول یال ۹۰فـــوت وعرض آن۲۳فـــوت می باشــد. ضخامت دیوار انتهایی یال ها ۶فوت در پایین و۵/۱ فوت در بالا می باشد .

برج سی ان cn tower canada

سازه در برابر باد با سرعت mph 120 و تند بادهای با سرعت mph 200 طراحی شده است،تغییر مکان ایجاد شده در برابر چنین بادهایی در آنتن ،عرشه فضایی وطبقه میکروویــــو در ساختمـــان رأس برج به ترتیـب برابر m 07/1،m 46/0 وm 23/0 می باشد ،پنجره های ساختمان های فوقانی برای فشار باد طراحی شده است ضخامت لایه بیرونی شیشه این پنجره ها cm 96/0 و لایه داخلی cm64/0 میباشد .برای فونداسیون برج ،۲/۱۵ متر حفاری در زیر زمین ایجاد شده ،ونهایتاً فونداسیون روی بستری از جنس شیل قرار گرفته است. ضخامت فونداسیون ۷۱/۶ متر وجنس آن از بتن مسلح می باشد . فونداسیون به شکل Y که دارای ۷۰۴۶ متر مکعب بتن و۵۰۰ تن میلگرد و۴۰ تن کابل پس تنیده بوده اجراء شده است.

نوشته شده درسه شنبه,۱۱ام خرداد, ۱۳۸۹ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: برج | برچسب:

یک نظر, نظر یا پینگ

  1. ناشناس

    1

    ba arze salamo khaste nabashid
    man roye ye poroje arzyabi daram kar mikonam behtare toye in sithaye irani ham ye kam be in mozo ahamiyat bedim chon ghabl az sakht har porojeyi be khosos to filde aseman kharashha in kar ye amre zaroriye man hata ye matlab ham to net peyda nakardam ke rajebe marhaleye arzyabi in borjharo tozihdade bashe.

    ۱۱ خرداد

گذاشتن نظر در “برج سی ان cn tower canada”