اطلس معماری اطلسی


کلیسای جامع برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیاکلیسای جامع برازیلیا در سال ۱۹۵۸ در پایتخت جدید برزیل طراحی شد.طراحی این کلیسای بلندپروازانه را اسکار نیمایر انجان داده است.این کلیسا از ۱۶ ستون بتنی با وزن ۹۰ تن ساخته شدا است.بیرون کلیسا شبیه طرح مدور و ساختار آجدار است.این ستون ها با داشتن بخش هذلولی و با وزن ۹۰ تن ، بیانگر دو دست در حال حرکت به سمت بالا به سوی بهشت است.

کلیسای جامع برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا

در طراحی این بنا از کلیسای متروپولیتن لیورپول الهام گرفته شده است. این نوع طراحی اجازی میدهد تا نور داخل بنا به راحتی تامین شود.در سال ۱۹۷۰ ساخت کلیسا به پایان رسید.

کلیسای جامع برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا

بین جسم شفاف و جسمی که فقط نور را از خود عبور می دهد درجات گوناگونی از شفافیت وجود دارد . در کلیسای جامع برازیلیا که ساخته اسکارنیمایر است بخش هائی که نور را از خود عبور می دهند از شیشه های دو لایه تشکیل شده اند و درست به اندازه ای نور از خود عبور می دهند که در داخل کلیسا محیطی با نور و گرمایی دلپذیر به وجود آید.کف کلیسا حدود ۴ متر زیر زمین قرار دارد و به این دلیل دیدن اطراف کلیسا امکان پذیر نیست.اما از طریق شیشه پنجره ها – که سطحی ناصاف و غیر صیقلی دارند  می توان شکل تقریبی آسمان خراشهایی را که با فاصله نسبتاً زیاد از کلیسا قراردارند تشخیص داد.

کلیسای جامع برازیلیا

کلیسای جامع برازیلیا

نوشته شده درجمعه,۲۲ام بهمن, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: کلیسا, معبد | برچسب: , ,

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “کلیسای جامع برازیلیا”