اطلس معماری اطلسی


موزه ملی شیخ زاید

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاسترپنکه های عربی:این موزه درجزیره سادیات باانگیزه معرفی فرهنگ،آداب وسنن وتغییرات اقتصادی امارات نوین ساخته خواهدشد.این سازه دارای فضاهای بهینه ونوگرایانه ای می باشد که باعناصرسنتی وفرهنگ عربی درآمیخته است.ودریک محوطه طبیعی فضای سبز قرار می گیرد.موزه برروی یک تپه واقع شده که برفرازآن پنج برج قراردارد و ورودی آن درزیرتپه می باشد.

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستر

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستراین باعث شده که برج هامانند یک دودکش تبادل حرارتی عمل کنند وهوای تازه راجایگزین کند،هوایی که ازمجراهای زیرزمینی گذشته وخنک می شود. فرو رفتگی بخش مرکزی موزه نیزبه مثابه لنگریست که تعادل پنج بال فوقانی راحفظ می کند.فاستر کاربر روی این پروژه راشانسی بزرگ برای خود می داند.

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستربادبان‌های فلزی موزه، همچون نوک بال‌های حشره‌ی غول آسایی به نظرمی‌رسد که سرخود را برای چرت زدن زیر خاک فروکرده است!

این موزه به یاد بود شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، بنیانگذار امارات متحده ساخته می‌شود. بال‌های موزه برای بازتاب علاقه‌ی شیخ به طبیعت، سمبلی از شکار با شاهین خواهند بود. این نوع شکار از سرگرمی‌های محبوب شیخ بوده است.درواقع این بال‌ها ‌تنها ‌قشنگ به نظر نمی‌رسند بلکه وظیفه‌ی دیگری نیز دارند  و آن، خنک کردن ساختمان است!

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستر

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستربرج‌های فلزی گرم می‌شوند و با کشیدن جریان هوای خنک به درون موزه، به عنوان یک دودکش حرارتی عمل می‌کنند. هوای تازه از پایین موزه وارد شده و از روی لوله‌های خنک کننده‌ی مخفی عبور کرده و سپس وارد سالن موزه می‌شود. گرمای بالای برج‌ها ‌با توجه به اثر دودکش حرارتی، هوا را به طور عمودی به بالا می‌کشند و شکل بال مانند برج باعث کاهش فشار در بالای برج شده وهوای گرم تماماً ازساختمان خارج می‌شود.

این موزه در جزیره‌ی سعدیات در نزدیکی ابوظبی ساخته می‌شود و فروشگاه‌ها‌، کافه‌ها ‌و سالن‌های اجرا متعددی را درخود جای خواهد داد.

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستر

موزه ملی شیخ زاید نورمن فاستر

مطالب مرتبط::

موزه یهود برلین
موزه هنرهای عالی هیوستون
موزه ایران باستان
موزه اسکله میامی
نوشته شده دردوشنبه,۸ام فروردین, ۱۳۹۰ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: موزه | برچسب: ,

یک نظر, نظر یا پینگ

 1. معمار کوچولو

  1

  سلام
  من دنبال پلان های موزه ام
  شما میتونین منبعی معرفی کنین؟هرجایی میگردم نیست ک نیست

  ۰۸ فروردین

گذاشتن نظر در “موزه ملی شیخ زاید”