اطلس معماری اطلسی


برج BT بریتانیا BT Tower

این برج مخابراتی در مرکز شهر لندن واقع شده و با ساختمان های مشهوری چون صومعه وستمینستر،کاخ باکینگهام و کلیسای پائول احاطه شده است .طرح این برج توسط وزارت کارخانجات و ساختمان های عمومی بریتانیا تهیه گردید.در اصــل احداث این برج برای اداره پســـت در سال ۱۹۳۶ آغـاز شـد ولی برخـی از جریان های قانونـی مانند خرید و آزاد سازی املاک باعث تأخیر آن گردید تا اینکه در سال ۱۹۳۹ و با آغاز جنگ جهــانی دوم روند توقف ادامه یافت تا نهایتاً در ۱۸ اکتبــر سال ۱۹۶۵ مراحل احداث برج BT شروع شد .

برج BT بریتانیا BT  Tower

در طرح های اولیه ارتفاع ساختمان فقط ۱۱۱ متر بود ولی نهایتاً این برج با ارتفاع۱۸۹ متر ساخته شد به منظور کاهش اثر نبروی باد،سازه ای با مقطع مدورطراحی گردید. شمای کلی این برج دارای دو ساختار اساسی است اول ساختمان مربع شکل در پایه برج که شامل فونداسیون و ساختمان لابی بوده و ساختار دوم که ساختمان شفت و سازه رأس را شامل می شود دارای شکل مدور بوده که در ۱۶ طبقه اول وسایل و تجهیزات تهویه و خنک کننده ها قرار گرفته ،در قسمت فوقانی ودر ارتفاع ۱۱۰ و۱۴۵ متری آنتن های بشقابی و شاخی شکل رادیویی و تجهیزات مخابراتی قرار دارد و نهایتاً ۶ طبقه نهایی که سازه رأس برج را تشکیل می دهند.

برج BT بریتانیا BT Towerدر سازه رأس رستوران گردان با چشم اندازی نیز طراحی شده که گردش یک دور کامل این رستوران ۲۲ دقیقه به طول می انجامد. ۱۶طبقه اول با قاب های شیشه ای رفلکسی پوشانده که ضمن تأمین نور کافی باعث انعکاس اشعه خورشید گردیده و در شمای کلی ساختمان رنگی به نظر می رسد .با توجه به اندازه برج از تکنولوژی و ابزار خاصی در طراحی و احداث بهره گرفته شده است.به منظور بررسی اثر باد روی بدنه برج مدل ساخته شده این برج در تونل باد مورد آزمایش قرار گرفت که این کار در آزمایشگاه ملی فیزیک انجام شد با توجه به وجود حفرات بسیار در پیکره این برج انجام آزمایش تونل باد ار اهمیت خاصی برخوردار بود. امروزه از برج BT به عنوان مـرکز مخابـره و شبــکه هــای ارتباطی جهـت انتقال برنامه های تلویزیونی و محاورات تلفنی و اطلاعات کامپیوتری استفاده می شود.تعداد کلی بازدید کنندگان برج از بدو تأسیس تا اکتبر ۱۹۷۱ حدود ۴۶۳۲۸۲۲ نفر بود.از آنجایی که در مقایسه با برج های مخابراتی جهان که بعضاً چند منظوره طراحی می شوند.

برج BT بیشتر کاربری مخابراتی و ارتباطی داشته ولی با این اوصاف از بدو تأسیس بازدید کنندگان بسیاری را به خود جلب کرده است.در۳۱ اکتبر بمبی در این ساختمان منفجر گردید و هیچ کس مسئولیت این بمب گذاری را بر عهده نگرفت ،خوشبخنانه در این حادثه کسی آسیب ندید .ترمیم و بازسازی قسمت های آسیب دیده ۲ سال به طول انجامید و از آن پس مسئو لان بازدید ازبرج BT را تا مدتی متوقف کردند امروزه بازدیدکنندگان از طریق مراکز جذب توریست از این برج دیدن می کنند

نوشته شده درسه شنبه,۱۱ام خرداد, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: برج | برچسب:

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “برج BT بریتانیا BT Tower”