اطلس معماری اطلسی


میدان امام همدان

میدان امام همداننقشه این میدان، که در مرکز شهر همدان واقع شده است، در سال ۱۳۰۷ توسط معمار شهرساز آلمانی، به نام “کارل فریش” تهیه گردیده است و بین سالهای ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ ساخته شده است. ابنیه اطراف میدان، شبیه ساختمان های میدان حسن آباد تهران و به سبک “باروک” ( سبکی که در قرن ۱۹ و ۲۰ در اروپا معمول بوده) ساخته شده است- از این میدان شش خیابان سی متری منظم با زاویه ۶۰ درجه منشعب می شود.

میدان امام همدان

میدان امام همدان

میدان امام همدانبدنه‌ها و بخش‌های اطراف این میدان به غیر از ساختمان‌هایی که با کاربری شهری در این میدان قرار گرفته‌اند یادگارهایی از شروع شهرسازی مدرن در شهر همدان هستند.

میدان ساخته شده توسط فریش با بدنه ساختمان‌های اطراف آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و هنوز آثاری از تزئینات آن مانند آجرکاری‌های ساده و برجسته با نقوش هندسی، گچبری‌های سردر پنجره‌ها با نقوش انسان و حیوان و پنجره‌های چوبی ساختمان‌ها بر جای مانده است.

میدان امام همدان

میدان امام همدانسال ۱۳۲۵در اثر وقوع آتش‌سوزی، ضلع شمال شرقی میدان ویران شد و ساختمان بانک ملی با بدنه‌ای ناهمگون با معماری میدان، در آن محل ساخته شد و از سال ۱۳۸۱ عملیات بازپیرایی و مرمت میدان مرکزی شهر همدان با بازسازی تعدادی از در و پنجره‌های چوبی طبقات فوقانی ساختمان‌های اطراف میدان آغاز شد.

میدان امام همدان

میدان امام همدان

میدان امام همداندر همان سال عملیات لایه‌برداری، مرمت، ساب و بندکشی سطوح آجری حد واسط خیابان‌های شهدا و تختی شهر همدان نیز به انجام رسید و طی سال‌های گذشته نیز اقداماتی برای رنگ‌آمیزی و مرمت موضعی شیروانی‌های ساختمان‌های اطراف این میدان انجام شده است.

میدان امام همدان

میدان امام همدان میدان امام همدان

میدان امام‌خمینی(ره) در مرکز شهر همدان قرار گرفته و شعاع ۸۰ متری این میدان نقطه اتصال اجرای طرح شهرسازی جدید و محل انشعاب شش خیابان اصلی شهر است که هر کدام با عرض ۳۰ متر با زاویه ۶۰ درجه نسبت به یکدیگر به شش جهت شهر کشیده شده‌اند.

شهر همدان نیز با قدمت بیش از پنج هزار سال تنها شهر منطقه غرب کشور است که از پلان شعاعی برخوردار است.

میدان امام همدان

میدان امام همدان

میدان امام همدان

میدان امام همدان

نوشته شده درپنج شنبه,۵ام خرداد, ۱۳۹۰ توسط | ˜ ۹ نظر »
موضوع: میدان | برچسب:

۹ نظر, نظر یا پینگ

 1. nasim

  1

  salam matalebeton vaghean jaleb o jazabe dar mored mydone emeam hamedan bayad bgam k in bana ha niyaz b tavajohe bshtari daran va bayad in hame terafiko shologhiro az on mantaghe dor kard khososan baraye jazbe torist

  ۰۵ خرداد
 2. 2

  سلام و تشکر ویژه
  باید بگم در کمترین حجم ممکن بیشتر اطلاعات لازم رو در مورد میدان همدان دادید
  البته این میدان نیاز به توجه و برنامه ریزی ویژه داره که من و چنتا از دوستانم داریم روش کار میکنیم اگر از دوستان کسی مایل بود میتونه با ما باشه
  architect2012.persiangig.com

  ۰۵ خرداد
 3. sss

  3

  بسیار عالی است با تشکر از سایت خوب و جامع شما

  ۰۵ خرداد
 4. ندا

  4

  سلام من خودم همدانی هستم…واقعاتاسف میخورم ک این همه شلوغی اونجاست…ولی خب چه بایدکرد؟؟؟

  ۰۵ خرداد
 5. علیرضا

  5

  سلام
  باتشکرفراوان اطلاعات خیلی خوب وعالی بود

  ۰۵ خرداد
 6. مولوی

  6

  نام قدیمی میدان امام همدان چیه که هیچ جا خبری ازش نیست

  ۰۵ خرداد
 7. حسن ابوالقاسمی

  7

  میدان شاه!

  ۰۵ خرداد
 8. 8

  این میدان باعظمت بدست شاه ساخته شده ولی به اسم خمینی ثبت شده..واقعا تاسف بارهست چرا در ایران خدمات شاه نادیده گرفته میشود.

  ۰۵ خرداد
 9. بارانا

  9

  سلام عالی بود من در مورد این میدان باید تحقیقی انجام میدادم و تمام مطالب تحقیقم ازا ین اطلاعان گرفتم

  ۰۵ خرداد

گذاشتن نظر در “میدان امام همدان”