اطلس معماری اطلسی


چرخ فالکرک The Falkirk Wheel

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelطراحی و معماری این چرخ و سازه آن تحت نظارت و حمایت موسسه طراحی RMJM کشور اسکاتلند صورت گرفته و  در ابتدا توسط شرکت مهندسی نیکول راسل طراحی گردیده است. این چرخ که قطر کلی آن ۳۵ متر می‌باشد تشکیل شده از دو بازو که هر کدام تا ۱۵ متر نسبت  به محور مرکزی با قطر ۳٫۵ متر امتداد  دارند و شکل آنها شبیه به تبرهای دوسر است که در جنگهای قرون وسطای اروپا  مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

چرخ فالکرک The Falkirk Wheel

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelاین دو بازو در فاصله ۲۵ متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن (جایگاه حمل قایقها) در حالی که از آب پر می‌شوند با ظرفیت۸۰۰۰۰ گالن (۳۰۲ تن) بین آنها قرار دارند. این دو مخزن حمل، فارغ از آنکه در حال حمل قایق باشند یا خیر، همواره وزن ثابتی داشته و در مجموع ۶۰۰ تن وزن دارند. این موضوع به قانون ارشمیدس بر می‌گردد که می‌گوید ” هر جسم شناور به میزان وزن خود آب را جابجا می‌کند” و لذا در زمانیکه قایق در مخزن قرار می‌گیرد،به میزان وزن قایق آب از مخزن حمل خالی می‌شود و در نتیجه مقدار وزن مخزنها همواره ثابت می‌ماند.

این چرخ در مدت زمان ۵٫۵ دقیقه، با صرف توان بسیار اندک،۱۸۰ درجه می‌چرخد و توان مصرفی آن تنها ۲۲٫۵ کیلووات است که بوسیله موتور برق تامین می‌گردد. به بیان دیگر می‌توان گفت انرژی مصرفی ۱٫۵ کیلو وات ساعت در مدت زمان ۴ دقیقه می‌باشد که تقریباً می‌توان آنرا برابر با انرژی لازم برای جوش آوردن ۸ عدد کتری آب در نظر گرفت. این سیستم، تنها بالابر حمل قایق در نوع خود می‌باشد و  نشانی از توانمندی مهندسی در کشور اسکاتلند است.

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelچگونگی عملکرد چرخ فالکرک:چرخ به همراه محوری که در دو انتهای آن روی یاتاقان‌های مخصوص ( Slewing Bearing ) قرار گرفته اند گردش می‌کند. حلقه بیرونی این یاتاقانها روی پایه بتونی قرار گرفته و ثابت شده است. حلقه داخلی این یاتاقانها دارای چرخدنده داخلی است و به شکل یک حلقه گردنده عمل می‌کند. این حلقه چرخان بوسیله   مجموعه‌ای از ۱۰ موتور هیدرولیک که در بخش ثابت یاتاقان قرار گرفته اند حرکت می‌کند. حرکت این موتورها توسط یک پمپ هیدرولیک که بوسیله یک موتور الکتریکی فعال میشود، صورت می‌گیرد. محور هر یک از این موتورها به چرخدنده‌ای متصل است که بصورت چرخدنده سیاره‌ای ثابت عمل می‌کنند و از این طریق حلقه داخلی یاتاقان و محور را می‌گردانند. در نهایت چرخ با سرعت زاویه‌ای ۸/۱( یک هشتم ) دور در دقیقه می‌چرخد.

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelمخازن مذکور در واقع می‌بایستی با همان سرعت گردش  چرخ، اما در خلاف جهت چرخش آن، بگردند تا از سقوط قایق‌ها یا ریختن آب از مخازن جلوگیری شود. انتهای هر کدام از این مخازن، در دو سمت، به چرخهایی مجهزند که روی سطح داخلی حفره‌های ۸ متری (روی بازوها) حرکت می‌کنند. لذا مخازن به این چرخها تکیه داشته و امکان چرخش دارند. گردش مخازن توسط مجموعه‌ای از چرخدنده‌ها کنترل می‌شود.

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelاین مجموعه شامل سه چرخدنده حلقه‌ای ۸ متری و دو چرخدنده کوچک مابین آنها میشود که همگی دارای دنده‌های خارجی هستند. چرخدنده بزرگ مرکزی، بصورت یک چرخدنده خورشیدی ثابت عمل می‌کند و برای جلوگیری از حرکت آن، جدا از محور در سمت موتور خانه و روی پایه بتنی نصب شده است.چرخدنده‌های کوچک، بصورت چرخدنده‌های سیاره‌ای عمل کرده و روی بازو ( سمت موتورخانه) نصب می‌شوند. وقتی موتور‌ها چرخ  و بازو‌ها را می‌گردانند چرخدنده‌های سیاره‌ای کوچک با چرخدنده خورشیدی مرکزی درگیر می‌شوند و در نتیجه چرخدنده‌های سیاره‌ای با سرعت بیشتری نسبت به چرخ ولی در همان جهت شروع به گردش می‌کنند. چرخ دنده‌های سیاره‌ای مذکور، سپس با چرخدنده‌های حلقه‌ای بزرگی که به انتهای هر یک از مخازن متصل و ثابت شده اند درگیر شده و باعث گردش آنها با سرعت برابر با چرخ و در جهت عکس آن می‌گردند. در نتیجه مخازن در طول حرکت همواره پایدار و کاملا تراز خواهند ماند.

چرخ فالکرک The Falkirk Wheelاین سیستم توسط شرکت مهندسی باترلی  در دربی شایر تحت عنوان پروژه‌های هزاره اجرا گردید تا دو کا نال فورت اند کلاید و یونین را به یکدیگر متصل نماید. البته هدف اصلی پروژه استفاده  تفریحی از آن بوده است. دو کانال یاد شده در گذشته نیز بوسیله یازده دریچه قفل شونده به یکدیگر متصل می‌شدند که پس از سال ۱۹۳۰ متروک مانده و از بین رفته بودند. کمسیون طرحهای هزاره تصمیم گرفت که مجددا این دو کانال را که در مرکز اسکاتلند قرار گرفته اند  به یکدیگر متصل کرده و در واقع، مجددا گلاسکو را به ادینبورگ پیوند بزند. در میان طرحهای مختلف ارائه شده طرح چرخ فالکرک، برنده شد. مانند بقیه پروژه‌های هزاره در محل احداث این پروژه اقامتگاه، رستوران و فروشگاه‌هایی نیز در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت چرخ فالکرک ۱۷٫۵ میلیون پوند و کل پروژه ۸۴٫۵ میلیون پوند بوده است.

نوشته شده درچهارشنبه,۹ام شهریور, ۱۳۹۰ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: چرخ و فلک | برچسب: ندارد

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “چرخ فالکرک The Falkirk Wheel”