اطلس معماری اطلسی


پارلمان رایشستاگ

 پارلمان رایشستاگ بسیاری از پارلمان‌های دنیا ساختمان‌هایی با جاذبه‌های گردشگری دارند.قوه قانونگذاری در هر کشوری و با هر اسمی اعم از مجلس، پارلمان یا خانه نمایندگان نشانی از دموکراسی در آن کشور است و آداب و رسوم خاص خود را به همراه دارد.ساختمان پارلمان در بعضی کشورها دارای وی‍ژگی‌هایی است که آنها را بیش از پیش مورد توجه قرار می‌دهد.

در بیشتر کشورهای دنیا ساختمان مجلس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و سعی می‌شود به عنوان یک مرکز مهم در طراحی بنای آن ویژگی‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی لازم در نظر گرفته شود.

پارلمان رایشستاگ

قانونگذاری در کرانه دانوب

بدون شک ساختمان پارلمان مجارستان زیباترین ساختمان قانونگذاری در دنیاست. این ساختمان که یکی از قدیمی‌ترین بناهای قانونگذاری و یکی از مهم‌ترین نمادهای کشور مجارستان است امروزه به یکی از مقاصد مهم گردشگری بوداپست نیز تبدیل شده است. ساختمان پارلمان مجارستان در کرانه رودخانه دانوب بزرگ‌ترین بنای این کشور و دومین پارلمان بزرگ اروپا محسوب می‌شود. عملیات ساخت و ساز این بنا در سال ۱۸۸۵ آغاز شد و سرانجام در سال ۱۹۰۴ همزمان با هزارمین سالگرد قدمت این کشور هنگامی که معمار آن بینایی خود را از دست داده بود، پایان یافت. در این ساختمان که ۲۰ کیلومتر طول و ۶۹۰ اتاق مجزا دارد، نزدیک به یکهزار نفر کار می‌کنند و بیش از ۴۰ کیلوگرم طلا در این ساختمان به کار رفته است. این بنا که به سبک معماری گوتیک بسیار مجلل و پرطمطراق ساخته شده است، دارای ۲ شعبه یا بال کاملا متقارن است که زیر گنبد مرکزی به هم می‌رسند. یک طرف ساختمان برای استفاده خانه نمایندگان مجلس عوام است و طرف دیگر به عنوان خانه لردها استفاده می‌شود. نقاشی‌های دیواری روی سقف این بنا، شیشه‌های رنگی، مجسمه یادبود انقلاب ۱۹۵۶ و اتاق ویژه تاج از قسمت‌های خاص این پارلمان است. اتاق ویژه تاج سنت استفان درست در زیر گنبد مرکزی واقع شده و به گردشگران اجازه عکاسی از آن داده نمی‌شود. گفتنی است؛ پارلمان مجارستان ۳۸۶ عضو دارد که هر ۴سال یک بار انتخاب می‌شوند.

قصر قانونگذاری

ساختمان چند منظوره پارلمان رومانی در بخارست براساس فهرست رکوردهای گینس بزرگ‌ترین و گران‌ترین ساختمان ادرای در دنیاست. این ساختمان که مردم به آن خانه ملت می‌گویند یکهزار و ۱۰۰ اتاق دارد که با موتیف‌های نئوکلاسیک تزئین شده‌اند. در بنای این قصر عظیم تنها از مواد و مصالح موجود در رومانی استفاده شده به طوری که نزدیک به یک‌میلیون مترمکعب سنگ مرمر، بیش از ۳ هزار تن کریستال، یکهزار و ۴۰۹ چراغ و آینه و ۲۰۰ مترمربع فرش در این قصر به کار رفته است. بعضی از این فرش‌ها به قدری بزرگ است که برای جمع کردن آنها از چندین ماشین استفاده می‌شود. این بنا که بخش‌های مختلفی از جمله ۱۹ کلیسای ارتدکس و ۶کنیسه یهودی دارد در فاصله سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ ساخته شده است. موزه هنرهای معاصر مجارستان و پارک توتالیتر و حقایق اجتماعی در کنار این ساختمان منطقه را به مهم‌ترین مجموعه گردشگری بخارست تبدیل کرده است. در این قصر تورهای دولتی به تعدادی از زبان‌های زنده دنیا پذیرای بازدیدکنندگان هستند.

پارلمانی با آداب عجیب

پارلمان بریتانیا یا پارلمان پادشاهی متحده بالاترین مرجع قانونگذاری در انگلستان و کشورهای تابعه آن است. این پارلمان که به تنهایی حق قانونی حکومت بر دیگر نواحی را دارد، از ۲ بخش مجلس عوام و مجلس اعیان تشکیل شده ‌است. این ۲ مجلس در تالارهای متفاوت در کاخ وست‌مینستر در مرکز لندن و در کنار رودخانه تایمز در واقع قلب سیاسی بریتانیا محسوب می‌شود. در این منطقه علاوه بر کاخ و کلیسای وست‌مینستر ساختمان‌های اصلی چند وزارتخانه از جمله وزارت خارجه، وزارت کشور و خانه و دفتر نخست‌وزیر این کشور قرار گرفته است. ساختمان پارلمان یا همان کاخ وست‌مینستر در قرن ۸ ساخته شده و بارها به دلایل مختلف از جمله حریق دستخوش تغییرات عمده شده است. ساختمان این پارلمان یکهزار و ۲۰۰ اتاق و حدود یکصد راه‌پله به طول ۳ کیلومتر دارد که بخش اعظم آنها در دوران ملکه ویکتوریا به سبک گوتیک ساخته شده است. در واقع اگرچه شکل ظاهری این بنا به دلیل زوایای تیز و مثلثی سبک گوتیک خیلی قدیمی به نظر می‌رسد اما بخش بزرگی از آن کمتر از ۱۵۰ سال عمر دارد. کلیسای وست‌مینستر در کنار این کاخ در واقع مکان سنتی مراسم تاجگذاری، ازدواج و تدفین شاه و ملکه‌های بریتانیایی است. در این کلیسا چهره‌های تاریخ‌ساز زیادی از جمله الیزابت اول و هنری پنجم دفن شده‌اند و دانشمندان انگلیسی زیادی در آن به دفاع از نظرات خود پرداخته‌اند.
این مجموعه و ساعت مشهور آن که یکی از مهم‌ترین مراکز توریستی لندن به شمار می‌روند، فرهنگ و آداب خاص خود را دارند. از جمله اینکه سیگار کشیدن، خوردن و آشامیدن در تالار این پارلمان ممنوع است. همچنین حضار باید هنگام ورود کلاه‌شان را از سر بردارند و هیچ کس اجازه ندارد با لباس نظامی یا در حالی که دستانش را در جیب لباس فرو برده وارد پارلمان شود. از دیگر سنت‌های این پارلمان که کمی هم عجیب به نظر می‌رسد این است که هیچ روزنامه‌ای به آن وارد نمی‌شود و اگرچه متن سخنرانی اغلب نوشته و تنظیم می‌شود اما نماینده‌ها آن را از روی نوشته ایراد نمی‌کنند. ورود هر حیوانی به غیر از بز گاندی به این پارلمان ممنوع است. این قانون هنگامی تصویب شد که گاندی پس از مدت‌ها مبارزه علیه استعمار انگلستان اصرار کرد تا بزش را که همیشه از آن شیر می‌نوشید با خود به داخل ساختمان پارلمان ببرد و سپس به ایراد سخنرانی‌اش بپردازد. مردن در این پارلمان ممنوع است یعنی طبق نظر کرامول، هرکس در مجلس انگلستان بمیرد، بدون برپایی تشییع‌جنازه دفن می‌شود و اموالش هم به نفع دولت مصادره خواهد شد. این قانون که همچنان هم در مجلس بریتانیا پابرجاست موجب شده به محض اینکه کسی احساس بدحالی کند او را از مجلس بیرون ببرند.

پارلمان رایشستاگ

آلمانی‌ها که در زبان محلی پارلمانشان را رایشستاگ می‌خوانند برای بازسازی و آماده کردن ساختمان فرسوده آن در برلین یک مسابقه جهانی برگزار کردند. این ساختمان که به دلایل گوناگون از جمله تحریک نازی‌ها در سال ۱۹۳۳ یا حملات متحدین در جریان جنگ دوم جهانی آسیب دیده بود، مدت‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گرفت تا اینکه در سال ۱۹۹۹ پس از بازسازی‌های گسترده‌ای که بیش از ۳۳ میلیون دلار هزینه دربرداشت، دوباره به عنوان ساختمان پارلمان مورد استفاده قرار گرفت. در طراحی جدید ساختمان سعی شد یک گنبد شیشه‌ای روی سقف پارلمان ساخته شود تا یادآور گنبدی باشد که بیش از یک قرن قبل ویران شده بود. آلمانی‌ها این گنبد را با استفاده از فناوری‌های جدید به گونه‌ای طراحی کردند که روزها سالن پارلمان را روشن و شب‌ها نور درون سالن را به بیرون منعکس کند. در زیر گنبد شیشه‌ای مکانیزمی برای کنترل نور وجود دارد که با حرکت خورشید حرکت کرده و از ورود نور مزاحم و شدید جلوگیری می‌کند. این گنبد که امروزه بازدیدکنندگان زیادی را به ساختمان پارلمان جلب می‌کند، در فصل تابستان با جذب انرژی خورشید، آب گرم پارلمان را تأمین می‌کند و مابقی انرژی آن برای استفاده در فصل زمستان ذخیره می‌شود. بازدید از این گنبد که روی بام مجلس و در وسط یک تراس بزرگ قرار گرفته و منظره زیبایی از شهر برلین را نمایش می‌دهد، از درون ساختمان و بیرون آن با هیجان زیادی همراه است به طوری که حتی در روزهای بارانی صف‌های طولانی‌ای در مقابل ساختمان مجلس برای بازدید از آن تشکیل می‌شود.

 پارلمان رایشستاگ

فاستر، معمار این پروژه، گنبد را به گونه‌ای طراحی کرده که بازدیدکنندگان می‌توانند از روی بام شاهد بحث و گفت‌وگوهای نمایندگان پارلمان باشند.

 پارلمان رایشستاگ

مطالب مرتبط::

نوشته شده درپنج شنبه,۳ام تیر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: پارلمان | برچسب:

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “پارلمان رایشستاگ”