اطلس معماری اطلسی


عبور از زیر دروازه‌های شهری

طاق پیروزی و آرک بشردوستی پاریسطاق پیروزی و آرک بشردوستی پاریس:

طاق پیروزی در پاریس در میدان شارل دوگل و در انتهای غربی خیابان شانزه‌لیزه یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و بناهای یادبود فرانسه است. این طاق دروازه برای گرامیداشت جنگجویانی که در طول تاریخ بویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه حفاظت از فرانسه فدا کرده‌‌اند توسط ژان شارگرین در سال ۱۸۰۶ ساخته شد.

این طاق نصرت که با ارتفاع ۵۰ متر، عرض ۴۵ متر و عمق ۲۲ متر بزرگ‌ترین طاق نصرت جهان است با الهام از طاق نصرت تیتوس در دوره روم باستان ساخته شده است. روی دیوار‌های این بنا نام فرماندهان نیروهای فرانسوی در جنگ‌ها و تصاویری از زنان و مردانی که بدون سلاح از کشورشان در برابر سربازان زره‌پوش آلمانی محافظت کرده‌اند، حکاکی شده است. در زیر این بنا نیز مقبره‌ای برای سربازان گمنام جنگ اول جهانی ساخته شده است. در شهر پاریس دروازه دیگری هم ساخته شده که به آرک بزرگ شهرت دارد. این دروازه در منطقه تجاری و مدرن لادفانس قرار گرفته و در واقع نمونه قرن بیستمی طاق پیروزی است. این دروازه با نمای شیشه‌ای در دوطرف باکاربری دفاتر دولتی در مقابل طاق پیروزی که نماد پیروزی‌های نظامی است سمبلی از بشردوستی به شمار می‌رود. در قسمت افقی این دروازه که مناظر زیبایی از بخش مدرن پاریس را می‌توان از آنجا دید، یک نمایشگاه دائمی برپاست.

طاق پیروزی و آرک بشردوستی پاریس

طاق دروازه:

آرک سنت لوئیس یا همان دروازه شهر بلندترین بنای یادبود در آمریکاست که ۱۹۰ متر ارتفاع دارد. این دروازه که به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود به شکل کسینوس هیپربولیک طراحی شده و در پارک مرکز توسعه ملی جفرسون در ساحل رودخانه می‌سی‌سی‌پی قرار دارد. بازیدکنندگان می‌توانند با آسانسور به بالاترین نقطه آرک بروند و از طریق پنجره‌هایی که در این قسمت طراحی شده، مناظر شهر را تماشا کنند. این دروازه در سال ۱۹۶۵ میلادی توسط معمار بزرگ آمریکایی ایرو سارینن و مهندس عمران هارسکارل بندل طراحی شد. آمریکایی‌ها سعی می‌کنند از این طاق نه‌تنها به عنوان نماد شهر بلکه یک نماد جهانی استفاده کنند و برنامه‌های مختلفی در آن اجرا می‌کنند. وصف این پارک که سالانه حدود ۴ میلیون بازدیدکننده دارد و به دروازه غرب شهرت یافته در خاطرات جلال آل‌احمد اینگونه آمده است:«دیگر اینکه این سنت لوئیس دوازدهمین شهر آمریکاست، با یک طاق نصرت بلند دروازه مانند… علامتی برای شهر. وسیله پز اهالی و نیز وسیله جلب سیاح. چون این سنت لوئیس را از قدیم، دروازه غرب می‌گفته‌اند و هر که می‌رفته سمت غرب آمریکا، اینجا آب و آذوقه و اسب و استر تهیه می‌کرده… بدک نبود. طرح بلند کشیده‌ای داشت…طاق نصرتش که دروازه باشد، سخت نظرمان را جلب کرد».

طاق دروازه

دروازه هند:

در جنوب شهر بمبئی و در مدخل بندرگاه آپولوبندر طاق دروازه‌ای به ارتفاع ۲۶ متر بنا شده که از نادر آثار تاریخی‌ای است که برای پذیرایی از میهمان ساخته شده‌ است. دروازه هندوستان یک طاق نصرت باشکوه است که به مناسبت دیدار شاه‌ جورج پنجم و شهبانو مری بریتانیایی در هند ساخته شد. اما این دروازه عظیم که احداث آن در سال ۱۹۴۷ میلادی پایان یافت، بیشتر نقش سنگ‌قبر سلطه بریتانیا بر هند را ایفا کرد. در همان سال بود که ملوانان بریتانیایی از زیر همین دروازه زیبا رد شدند و برای همیشه هندوستان را ترک کردند. جنس دروازه هندوستان بازالت یا نوعی سنگ آتش‌زنه زردرنگ است که روی آن شبکه‌کاری شده و این دروازه را به ورودی کاخ شاهان نزدیک کرده است. روی سردر این طاق دروازه که امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری بمبئی است نام «جورج ششم» و تاریخ ورود او به شهر بمبئی حک شده‌ است.

دروازه هند

مطالب مرتبط::

نوشته شده درجمعه,۱ام مرداد, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: دروازه شهری | برچسب: , ,

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “عبور از زیر دروازه‌های شهری”