اطلس معماری اطلسی


پل ساعت خورشیدی

پل ساعت خورشیدی(sundial bridge)پل ساعت خورشیدی(sundial bridge) بر روی رودخانه ساکرامنتو در شهر ردینگ قسمت شمال و جنوب پارک اکتشافی ترتل بی را بهم متصل می کند.پل ساعت خورشیدی هم یک اثر هنری و هم یک شگفتی فنی است. پل از جنس فولادوشیشه و گرانیت حس بی وزنی القا می کند و سطح شفاف و ضد لغزش عرشه چشم انداز دیدنی در شب بوجود می اورد.سایه دکل مایل ۶۶ متری پل در طول روز در ورودی پل، زمان را مشخص می کند.

پل ساعت خورشیدی(sundial bridge)

طول پل ۲۱۳ متر و عرض عرشه ۷ متر و وزن کلی ان ۱۴۵۱ تن است.دکل به زاویه ۴۲ درجه نسبت به افق از ۵۲۶ تن فولاد ساخته شده است. عرشه شفاف پل از ۱۸۰ تن شیشه و گرانیت ساخته شده و با ۱۴ کابل از جنس فولاد گالوانیزه به طول ۱۳۱۰ متر مهار می شود. بر روی پی از ۱۰۴ تن فولاد و ۱۲۸۲ متر مکعب بتن تکیه کرده است.

پل ساعت خورشیدی(sundial bridge)

دیوارهای بتنی میدان و سطح دکل با ۶۰۰ هزار کاشی شکسته سفید اسپانیایی (سمبل طراحی کالاتراوا) پوشانده شده است. سطح عرشه نیز از ۲۲۴۰ پانل شیشه ای ضد لغزش تشکیل شده است. هزینه ساخت این پل ۲۳ میلیون دلار می باشد.

پل ساعت خورشیدی(sundial bridge)

بدلیل اینکه رودخانه ساکرامنتو یکی از معدود مراکز تخم ریزی ماهی قزل الا در امریکا است کالاتروا مصمم بود هیچ تغییری در ان بوجود نیاورد بهمین خاطر پل هیچ پایه ای در اب ندارد. از طرف دیگر سطح عرشه نیز از شیشه پوشیده شده تا از ایجاد سایه بر اب و کاهش دمای اب جلوگیری شود.

پل ساعت خورشیدی(sundial bridge)

نوشته شده درشنبه,۱۰ام مهر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ نظرات »
موضوع: پل | برچسب: ,

بدون نظر, نظر یا پینگ

گذاشتن نظر در “پل ساعت خورشیدی”