اطلس معماری اطلسی


میدان ایتالیا

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکابه معماری پست مدرن معماری التقاطی نیز می گویند. زیرا این معماری التقاطی تلفیقی از سبک ها و دوره های مختلف تاریخی است که با مصالح متقاوت و متنوع اجرا می شود.این میدان برای ایتالیایی تباران مقیم شهر نیوارلئان در آمریکا ، بین سالهای ۷۹ – ۱۹۷۸ احداث گردید.مور در طرح خود توجهی به بافت اطراف سایت که نمادی از یک شهر آمریکایی معمولی بود نکرد بلکه منبع الهام او در این طرح، میدان های ایتالیا و بالاخص فواره تروی (۱۷۳۲) در شهر روم بود.

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا (۷۸ – ۱۹۷۴) طرح چارلزمور.

در میدان جدید، همانند میدان قدیم، ساختمان، مجسمه، محوطه، و خصوصاً آب و فواره به صورت یک مجموعه ی به هم تنیده به نمایش گذاشته شده است.

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

طراحی سایت پلان این میدان نیز حائز توجه است. مورد نقشه شبیه جزیره ایتالیا را بر روی پلان این میدان پیاده کرد. از آن جا که اکثر ایتالیایی تباران شهر نئوارلئان از جزیره سیسیل هستند. لذا جزیره سیسیل در وسط این میدان قرار داده شده و مرکز پرگار در وسط جزیره سیسیل قرار گرفت.بنابراین در این میدان، مرکز توجه و یا به عبارت بهتر، مرکز پرگار ، منطبق بر هویت و ریشه های قومی و فرهنگی استفاده کنندگان از این میدان است و طرح کالبدی بر مدار هویت می گردد.

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

در شمال کشور ایتالیا کوه های آلپ قرار دارد که سر چشمه ی اکثر رودخانه های این کشور همچون پو، تیبر و آنرو است. در این میدان نیز شمال نقشه ی ایتالیا مرتفع است و آب فواره ها از آنجا به پایین جریان پیدا می کند.

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

نمایش تاریخ و گذشته به صورتی جدید و امروزی شده در این میدان صورت گرفته است. ستون های سنگی توسکان، دوریک، ایونیک و کورنتین در میدان ایتالیا با مصالحی همچون بتن و ورق گالوانیزه اجرا شده است. در شب ، نور نئون و چراغ های مختلف به زیبایی این میدان می افزاید. مور حتی دو تصویر حجاری شده از صورت خود را همچون هنرمندان و صنعتگران دوره ی رسانس، بر روی یکی از دیوارهای این میدان قرار داد. آب از درون دهان این تندیس ها به بیرون می جهد.

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

میدان ایتالیا در نیواولئان آمریکا

نوشته شده درشنبه,۱۰ام مهر, ۱۳۸۹ توسط | ˜ یک نظر »
موضوع: میدان | برچسب: ,

یک نظر, نظر یا پینگ

  1. محمد

    1

    عالی بود

    ۱۰ مهر

گذاشتن نظر در “میدان ایتالیا”