اطلس معماری اطلسی


لوکوربوزیه

لوکوربوزیهلو کوربوزیه (به فرانسوی: Le Corbusier) با نام اصلی شارل ادوارد ژانره (به فرانسوی: Charles-Édouard Jeanneret-Gris) (زادهٔ ۶ اکتبر ۱۸۸۷ – درگذشتهٔ ۲۷ اوت ۱۹۶۵) معمار، طراح، شهرساز، نویسنده و نقاش سوئیسی بود. وی به عنوان یکی از اولین پیشگامان معماری مدرن و سبک بین‌المللی مشهور است.

زندگی نامه
لو کوربوزیه در لشودفوند (به فرانسوی: La Chaux de Fonds)، شهر کوچکی در شمال غربی سوئیس ، در نزدیکی مرز فرانسه متولد شد . لو کوربوزیه علاقهٔ زیادی به هنرهای بصری داشت و نزد شخصی به نام چارلز لپلاتنیه، که معلم یک مدرسهٔ هنرهای زیبای محلی بود به آموختن مبانی هنر پرداخت .

لوکوربوزیه

اولین خانه‌هایی که او طراحی کرد در لشودفوند و متعلق به خود وی بودند ، مانند ویلا فالت، ویلا شوآب، و ویلا ژان نرت برای پدر و مادرش. این خانه‌ها یادآور سبک معماری رایج ، منطبق بر طبیعت کوه‌های بومی در آن منطقه، یعنی رشته کوه‌های آلپ بودند.

لو کوربوزیه در حدود سال ۱۹۰۷ به پاریس رفت و در آنجا در دفتر دو تن از معروف‌ترین معماران آن دوره یعنی آگوست پره و پیتر بهرنز به مدت چند سال کار کرد. وی سپس به بالکان، آسیای صغیر، یونان و رم سفر کرد و نقاشی‌های بسیاری از این سفر با خود به همراه آورد.

لو کوربوزیه در طی فعالیت حرفه‌ای خود، استفاده از یکی از شاخص‌ترین مصالح ساختمانی مدرن یعنی بتن را به نهایت زیبایی رساند و کارهای وی مورد تقلید جهانی قرار گرفت.

لوکوربوزیه

اصول لو کوربوزیه
در زمینه معماری لو کوربوزیه خانه را به عنوان ماشینی برای زندگی عنوان کرد، همانگونه که اتومبیل ماشینی برای حرکت است. وی پنج اصل را در ساختمان‌های مدرن معرفی کرد که عبارتند از:

* ۱- ستون‌ها ساختمان‌ها را از روی زمین بلند می‌کنند.
* ۲- بام مسطح و باغ روی بام
* ۳-پلان آزاد
* ۴-پنجره‌های طویل و سرتاسری
* ۵-نمای آزاد، کف‌ها و دیوارها به صورت کنسول

لوکوربوزیه

تناسبات طراحی
لو کوربوزیه از یک شبکه مدولار با تناسبات طلایی برای طراحی پلان و نما استفاده می‌کرد و تناسبات و اندازه‌های بدن انسان را طبق مدل خودش درطراحی بکار می‌برد. کالین رو در مقاله‌ای با عنوان ریاضیات ویلای ایده آل در سال ۱۹۴۷ شباهت‌های بین قسمت‌های فضایی یک ویلای پالادیو را با سازه شبکه‌ای یکی از ویلاهای لو کوربوزیه نشان داده است. گرچه هردو ویلا سیستم تناسب دهنده مشابهی دارند و از یک نظم ریاضی عالی پیروی می‌کنند، اما ویلای پالادیو شامل فضاهایی با اشکال ثابت و روابط متقابل هماهنگ است در حالیکه ویلای لو کوربوزیه، از طبقات افقی شامل فضاهای آزاد که توشط کف و شقف تاوه‌ای تعریف می‌شوند، ساخته شده است.

لوکوربوزیه

شهر سازی
لو کوربوزیه شهرهای آینده را شهرهایی تجسم نمود که از آسمانخراشهای عظیم و مرتفع تشکیل شده است . در هر یک از این آسمانخراشهای چند عملکردی ، حدود صد هزار نفر کار و زندگی خواهند کرد. در این ساختمانها ، آپارتمانهای مسکونی ، ادارات ، فروشگاه‌ها ، مدارس ، مراکز تجمع و کلیه احتیاجات یک محله بسیار بزرگ فراهم است. ساکنان این مجتمع‌ها ، از دود و سر و صدای ترافیک اتومبیل‌ها به دور هستند و بجای آن از آفتاب و دید و منظر زیبا استفاده میکنند.

بر اساس این نظریه ، دو شهر مهم در دهه پنجاه میلادی ، طراحی و اجرا شد. یکی شهر چندیگار در هند بود که توسط خود لو کوربوزیه طراحی شد. برای طرح این شهر لو کوربوزیه از جدیدترین ظوابط شهر سازی و معماری مدرن که عمدتاَ خود او مسئول تبیین آنها بود ، استفاده کرد.

دومین شهری که توسط عقاید لو کوربوزیه طراحی شد ، شهر برازیلیا ، پایتخت برزیل بود که توسط لوچیو کوستا و اسکار نیمایر در سال ۱۹۵۷ طراحی شد. نمایر خود با لو کوربوزیه ، در طراحی ساختمان وزارت آموزش و پرورش برزیل در سال ۱۹۳۶ همکاری کرده بود.

همچنین ساختمان طراحی شده توسط نورمن فاستر ، معمار سبک های تک ، بنام برج هزاره توکیو ۱۹۸۹ در ساحل شهر توکیو را می‌توان نمونه کاملی از برج‌های چند منظوره نظریه لو کوربوزیه تلقی کرد.

لوکوربوزیه

آثار مهم
* ۱۹۱۲ – ویلای ژانره، فرانسه
* ۱۹۲۸ – ویلا ساووا، فرانسه
* ۱۹۳۱ – کاخ شوروی، روسیه
* ۱۹۳۸ – آسمانخراش کارتسین، ایالات متحده
* ۱۹۴۸ – خانه کراتکت، آرژانتین
* ۱۹۵۲ – ساختمان سازمان ملل، ایالات متحده
* ۱۹۵۴ – عبادت گاه رونشام، فرانسه
* ۱۹۵۶ – موزه احمدآباد، هندوستان
* ۱۹۵۶ – مجموعه ورزشی صدام حسین، عراق
* ۱۹۵۷ – موزه ملی هنر غرب، ژاپن
* ۱۹۶۰ – دیر سنت ماری، فرانسه
* ۱۹۵۸ – نمایشگاه فیلیپس بلژیک
* ۱۹۶۱ – مرکز هنرهای بصری کارپنتر دانشگاه هاروارد، ایالات متحده
* ۱۹۶۹ – کلیسای سنت پیر فرمینی،فرانسه

لوکوربوزیه

اطلاعات شخصی
نام شارل ادوارد ژانره
تاریخ تولد ۶ اکتبر ۱۸۸۷
محل تولد لشودفوند، سوئیس
تاریخ مرگ ۲۷ اوت ۱۹۶۵
محل مرگ روکوبرن کپ مارتین، فرانسه
ملیت فرانسوی
نام هنری لو کوربوزیه
سبک(ها) مدرن  بین المللی
پروژه‌های معروف ویلا ساووا   عبادتگاه رونشام
کتاب ها به سوی یک معماری نوین، ۱۹۲۳-  شهر آینده، ۱۹۲۴
جمله معروف خانه ماشینی برای زندگی

نوشته شده دردوشنبه,۱۰ام آبان, ۱۳۸۹ توسط | ˜ ۷ نظر »
موضوع: معمار | برچسب:

۷ نظر, نظر یا پینگ

 1. محیا

  1

  عالی بود ممنون

  ۱۰ آبان
 2. nasim_sahar

  2

  مرسی مفید بود مخصوصا جمع بندی آخرش

  ۱۰ آبان
 3. محمد

  3

  خوب بود

  ۱۰ آبان
 4. kalhor_boy20

  4

  عالی

  ۱۰ آبان
 5. hamid

  5

  خیلی خوب بود.ممنون

  ۱۰ آبان
 6. هادی

  6

  بسیار بسیار سپاسگزاریم…..

  ۱۰ آبان
 7. محمد رجبی

  7

  بد بود خیلی هم بد

  ۱۰ آبان

گذاشتن نظر در “لوکوربوزیه”